Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

lokaty

Lokaty kapitałowe

porównywarka lokat

Lokaty bankowe są, na polskim rynku, bardzo popularną metodą inwestowania. Zaletami lokat są: duża dostępność, bezpieczeństwo i gwarancja otrzymania odsetek. Podejmując decyzję o wyborze najlepszej lokaty powinniśmy kierować się trzema podstawowymi czynnikami: wysokością oprocentowania, czasem trwania lokaty oraz sposobem kapitalizacji oprocentowania.

Oprocentowanie – naturalnie im wyższe oprocentowanie lokaty tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że banki reklamując swoje oferty z reguły podają wysokość oprocentowania brutto. Oprocentowanie brutto nie uwzględnia 19 procentowego podatku od dochodów kapitałowych, o który pomniejszony zostanie nasz zysk. Istnieją dwa podstawowe sposoby wyliczania oprocentowania lokat: oprocentowanie stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe powinniśmy wybrać jeżeli nie przewidujemy podniesienia stóp procentowych lub możliwe jest ich obniżenie.

Drugim ważnym czynnikiem jest czas trwania lokaty. Gdy zamierzamy oszczędzać przez kilka lat to powinniśmy wybrać lokatę długoterminową. Jest ona przeważnie lepiej oprocentowana od lokat krótkoterminowych. Niestety niedotrzymanie warunków umowy i zerwanie lokaty przed czasem powoduję utratę większość lub całości planowanych odsetek. Dlatego, w przypadku gdy możemy potrzebować dostępu do naszych oszczędności, powinniśmy wybrać lokatę krótkookresową, dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam dotrwać do końca obowiązywania umowy.

Kolejnym istotnym parametrem naszej lokaty jest sposób kapitalizacji oprocentowania. Ważne jest żeby środki na naszej lokacie były jak najczęściej kapitalizowane, a naliczane odsetki dodawane do ulokowanego kapitału. Dzięki temu wzrośnie realna stopa oprocentowani naszej lokaty.

Pamiętajmy, że zyski z naszej lokaty może zniwelować inflacja. W przypadku wysokiej pespektywy inflacyjnej warto, aby oprocentowanie lokaty przewyższało prognozowaną stopę inflacji. W 2013 roku oprocentowanie lokat w zależności od banku i opcji wynosi plus minus od 5-6 procent. Według aktualnego na 2013 rankingu lokat* średnio za 12 miesięczne ulokowanie 5000 złotych zarobimy od 215 – 230 złotych. Kwota nie jest onieśmielająca, ale nie dość, że gwarantuje bezpieczny zysk to chroni również nasze pieniądze przed inflacją.

Sprawdź również:  Hop lokata w Inteligo

Bardzo przydatnym narzędziem w porównywaniu warunków lokat bankowych są na bieżąco aktualizowane rankingi, szczególnie te bazujące na niezależnych parametrach (np. stopa zwrotu w przypadku lokat)  – dowiedz się więcej tu: http://pieniadzeibiznes.pl/pieniadze/inwestowanie/porownanie-kont-i-lokat-bankowych/.

* http://gospodarka.dziennik.pl/twoje-finanse/artykuly/417384,ranking-lokat-terminowych-styczen-2013.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.