Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Banki

Bankomaty recyklingowe z biometrią – technologia przyszłości

W ostatnich dniach bank PKO BP poinformował o zamiarze wprowadzenia bankomatów z zamkniętym obiegiem gotówki, tak zwanych recyklerów albo bankomatów recyklingowych. Pojawiły się one już jakiś czas temu w bankach spółdzielczych. Pierwszy w Polsce projekt uruchomienia bankomatu recyklingowego, dodatkowo z technologią biometryczną, rozpoczął się w 2011 roku w BPS w Kwidzynie. Wdrażanie nowego urządzenia rozpoczęto jednak najpierw od udostępnienia klientom samych bankomatów z technologią biometryczną, która polega na weryfikacji naczyń krwionośnych palca.

Aby móc skorzystać z tej technologii należało uprzednio zgłosić się do placówki w celu pobrania wzorca biometrycznego i wprowadzenia go do systemu wraz z pozostałymi danymi osobowymi. Kiedy więc klient będzie korzystał z uwierzytelnienia biometrycznego w bankomacie, jego palec w czytniku będzie prześwietlać niewidzialne i nieszkodliwe dla zdrowia człowieka światło bliskiej podczerwieni. Światło to jest pochłaniane przez hemoglobinę, co pozwala kamerze na zarejestrowanie unikatowego obrazu naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest w rezultacie jednoznaczne potwierdzenie tożsamości klienta. Jest to technologia, która zastępuje nam kartę debetową, a to oznacza, że z bankomatu mogą skorzystać również klienci nieposiadający kart, a jedynie konto w danym banku.

Bankomat recyklingowy w jednym z krajów azjatyckich (źródło: Pinterest)
Bankomat recyklingowy w jednym z krajów azjatyckich (źródło: Pinterest)

Drugą bardzo ważną technologią zastosowaną w bankomacie jest zamknięty obieg gotówki. Oznacza to po prostu, że bankomat jest jednocześnie wpłatomatem, a pieniądze, które jedni wpłacają, są innym wypłacane. Ważnym etapem w takim obiegu pieniędzy jest ich dokładna weryfikacja przez urządzenie. Zaawansowane systemy weryfikacji autentyczności gwarantują wykrycie każdego nieprawidłowego banknotu, który zostanie następnie odrzucony przez maszynę. Istotny jest również fakt, że tego typu maszyny są w stanie wypłacić nam 200 banknotów zamiast, jak standardowe bankomaty, 50.

Oczywista jest również oszczędność wynikająca z kosztów transportu i przeliczania gotówki. Dzięki temu, że maszyna praktycznie stale może otrzymywać nowe zasoby gotówki, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zaskoczy nas jej brak. Ponadto po dokonaniu wpłaty gotówki w takim bankomacie możemy praktycznie natychmiast dokonywać przelewów z naszego konta. Bankomaty recyklingowe mogą być świetnym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy będą mogli swobodnie wpłacać swój dzienny utarg i w razie potrzeb szybko dysponować środkami na koncie.

Sprawdź również:  Połączy nas karta

PKO BP planuje wprowadzić bankomaty recyklingowe na początku przyszłego roku. Początkowo dwie tego typu maszyny zostaną udostępnione klientom w Warszawie. PKO BP stanie się tym samym pierwszym bankiem komercyjnym udostępniającym swoim klientom bankomaty z zamkniętym obiegiem gotówki. Warto wspomnieć, że urządzenia takie w Japonii stanowią aż 85% wszystkich bankomatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.