Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Banki Konta bankowe

Uwaga na wirusy podmieniające numery kont!

Banki stale ostrzegają nas przed różnego rodzaju nieuczciwymi praktykami mającymi na celu kradzież naszych pieniędzy. Mailingi mające skłonić do logowania się na fałszywych stronach albo prośby o udostępnienie danych do logowania to już niestety często powtarzające się próby oszustwa. W ostatnim czasie banki ostrzegają nas jednak przed wirusami, które są w stanie podmienić numer konta przechowywany w schowku naszego komputera…

Wirusy komputerowe stają się coraz bardziej zaawansowane, dlatego niezwykle ważna jest skuteczna ochrona przed nimi (źródło grafiki: Pinterest)
Wirusy komputerowe stają się coraz bardziej zaawansowane, dlatego niezwykle ważna jest skuteczna ochrona przed nimi (źródło grafiki: Pinterest)

Kto z nas, dokonując przelewu, nie kopiował numeru rachunku z faktury czy strony internetowej, by następnie wkleić go w formularzu przelewu na stronie banku? Zapewne większość (albo nawet każdy) – robimy tak, by ustrzec się pomyłek podczas wpisywania numeru rachunku bankowego. Kopiowanie jest dla nas bardziej pewne i bezpieczne. Niestety, obecnie to już przeszłość.

Kiedy korzystamy ze schowka systemowego, wirus, o którym mowa, jest w stanie podmienić cyfry, przez co nasze pieniądze zamiast do właściwego odbiorcy trafiają na konto oszustów. Za każdym razem, kiedy kopiujemy 26-cyfrowy numer konta do schowka, jest on podmieniany na inny. Podmiana ma miejsce zarówno kiedy numer ten jest ciągiem cyfr, jak i wtedy, gdy co czwarta cyfra jest rozdzielona spacją. Złośliwe oprogramowanie jest w stanie podmienić numer nawet wtedy, gdy jest on skopiowany z jakimś tekstem. Niestety, podmiana nie powoduje nawet zmiany formatu rachunku, więc tylko sprawdzenie jego poprawności przed zatwierdzeniem przelewu może uchronić nas przed straceniem pieniędzy.

Oprócz wirusów podmieniających numery kont ze schowków systemowych coraz częściej zaczynają atakować nas wersje będące w stanie podmienić cyfry wpisane ręcznie. Wirus o nawie Banatrix nie jest jeszcze wykrywany przez oprogramowanie antywirusowe, a jest w stanie podmienić cyfry numeru konta dosłownie na naszych oczach. Wystarczy, że skończymy wpisywać ciąg cyfr numeru konta, a w chwilę potem w polu formularza pojawia się zupełnie inna kombinacja cyfr!

Sprawdź również:  Połączy nas karta

Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek naszych przygód z wirusami tego typu: jeśli będą w stanie podmienić numer rachunku w odpowiednim momencie, to nasze pieniądze coraz częściej będą zasilać konta złodziei internetowych. Na chwilę obecną nadal najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tego typu kradzieżom jest dokładna weryfikacja numeru rachunku tuż przed ostatecznym zatwierdzeniem przelewu.

Zapewne większość z nas na tym etapie pospiesznie sprawdza jedynie kwotę przelewu będąc przekonanym, że numer rachunku jest w jak najlepszym porządku – tym bardziej, że wpisywaliśmy go czy kopiowaliśmy z pewnego źródła. W przypadku bankowości internetowej nie możemy jednak działać schematycznie i według utartych wzorców. Musimy zachować dużą ostrożność i zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie parametry przelewu tuż przed jego zatwierdzeniem, ponieważ twórcy wirusów skutecznie i bez skrupułów wykorzystują nasze złe nawyki i pośpiech w realizacji przelewów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.