Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Banki bankowość internetowa Konta bankowe

O czym powinniśmy pamiętać korzystając z e-bankowości?

Wielu z nas z bardzo ceni sobie możliwość korzystania z bankowości internetowej, ponieważ nie musimy odwiedzać placówek banków, w których nadal nierzadko natrafimy na długie kolejki oczekujących klientów. Obecne platformy bankowe oferują nam bardzo szeroki wachlarz możliwości: możemy za ich pośrednictwem nie tylko zlecić przelewy, założyć lokaty czy zlecenia stałe, ale też złożyć wnioski o pożyczki lub karty kredytowe.

Cyberzłodzieje stanowią realne zagrożenie dla naszych oszczędności (źródło grafiki: Pinterest)
Cyberzłodzieje stanowią realne zagrożenie dla naszych oszczędności (źródło grafiki: Pinterest)

Jednak korzystając z e-bankowości powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa, ponieważ nieostrożni klienci padają ofiarami oszustów, tracąc bezpowrotnie swoje oszczędności. O czym więc powinniśmy pamiętać korzystając z bankowości internetowej? Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

1. Zadbaj o swój komputer
Warto pamiętać nie tylko o zainstalowaniu dobrego programu antywirusowego, ale także o jego częstej aktualizacji. Ponadto powinniśmy aktualizować system i przeglądarkę, ponieważ nowe wersje stworzone zostały w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszego komputera, nie ignorujmy więc powiadomień o aktualizacjach.

2. Zerknij na adres strony
Zapewne większość z nas zachowuje historię przeglądania w wyszukiwarce, aby nie musieć za każdym razem wpisywać adresu strony naszego banku. Odruchowo logujemy się na stronie, przeważnie nigdy nie zwracając uwagi na to, jaki jest jej adres. Zwłaszcza, że rozpoznajemy jej wygląd i nie budzi on naszych zastrzeżeń. Niestety, wielu oszustów to wykorzystuje, podstawiając nam inne strony, łudząco przypominające oryginał, których adres może być nieznacznie bądź nawet bardzo różny od oryginału. Pamiętajmy więc, aby za każdym razem zerknąć na adres strony i upewnić się, że jest właściwy, poprzedzony https:// i oznaczony kłódką.

3. Korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego
Korzystanie z bankowości internetowej powinno odbywać się poprzez sieć domową, na naszym własnym komputerze. Powinniśmy więc unikać wszelkich kafejek internetowych czy komputerów publicznych. Ponadto w przypadku naszej domowej sieci powinniśmy zmodyfikować ustawienia routera tak, by wyłączyć możliwość zdalnego dostępu do niego, uniemożliwiając tym samym atak na to urządzenie.

Sprawdź również:  Dyrektywa PSD2 – skok w innowacyjności w branży bankowej?

4. Nie udostępniaj nikomu swoich danych
Banki nie wysyłają nigdy mailem próśb o podanie danych do logowania, zainstalowanie nowego certyfikatu bezpieczeństwa czy otwarcie dziwnego załącznika. Niestety, my jesteśmy zbyt łatwowierni i często dajemy się oszukać, czego skutkiem jest zainfekowanie naszego komputera wirusem albo utrata danych do logowania.

5. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
Poza opisanymi powyżej zasadami istnieją jeszcze inne, bardziej powszechn,e o których powinniśmy zawsze pamiętać korzystając z bankowości internetowej. Są nimi między innymi: wylogowywanie się z serwisu, nie korzystanie z opcji autouzupełniania albo sprawdzanie treści wiadomości autoryzacyjnych SMS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.