Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

doradztwo księgowe księgowość w pigułce szkolenia dla księgowych

Jak poprawiać błędy księgowe?

Poprawa błędów księgowych.
Poprawa błędów księgowych.

Prowadzenie firmy czy własnego biznesu wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z podstawowych zadań, z jakich musimy się wywiązać jest prowadzenie księgowości. Niestety, nawet najlepszy księgowy może dopuścić się błędu w dokumentacji. Jak je prawidłowo poprawiać?

Korekty przed i po zamknięciu miesiąca

Wiele zależy od tego, czy błąd został wykryty jeszcze przed zamknięciem miesiąca czy już po. W wypadku błędu wykrytego od razu wystarczy przekreślenie go i wpisanie obok korekty z datą i podpisem osoby wykonującej dane księgowanie. Trzeba przy tym pamiętać, aby było to zrobione czytelnie oraz we wszystkich księgach rachunkowych jednocześnie.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w wypadku błędów księgowych wykrytych po zamknięciu miesiąca. Wtedy księgowy ma obowiązek sporządzić własny dowód księgowy zawierający korekty poprzednich błędnych wpisów, a następnie wprowadza zmiany do ksiąg rachunkowych, dokonując zapisu ujemnego (tak zwane storno czerwone) lub dodatniego (storno czarne).

Takie zasady stosuje się zarówno w księgowości tradycyjnej, czyli prowadzonej ręcznie oraz w księgowości komputerowej. Błędy mogą się zdarzyć nawet najbardziej skrupulatnej osobie, dlatego warto znać techniki ich poprawiania zgodnie z przyjętymi zasadami.

Sprawdź również:  Kwota wolna od podatku – czym tak naprawdę jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.