Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Czy istnieją fundusze z gwarantowaną stopą zwrotu?

Zapewne każdy inwestor marzy o tym, by jego inwestycje zawsze przynosiły zyski. Jednak w rzeczywistości bywa bardzo różnie: najbardziej ryzykowne są akcje, na których możemy bardzo wiele zyskać (ale też stracić!), dlatego w inwestowanie wpisane jest ryzyko – czasem naprawdę wielkie. Co jednak zrobić, kiedy jesteśmy początkującymi inwestorami i poszukujemy tych możliwie najmniej ryzykownych inwestycji, na których nie stracimy swoich oszczędności?

Pewny zysk to marzenie każdego inwestora (źródło grafiki: Pinterest)
Pewny zysk to marzenie każdego inwestora (źródło grafiki: Pinterest)

Kuszącymi, przynajmniej z nazwy, wydają się być fundusze absolutnej stopy zwrotu. Ich założeniem jest wypracowanie bezwzględnego zysku niezależnie od zmieniających się trendów. Aby to osiągnąć, fundusze takie mają odpowiednio konstruowany portfel, by jak najbardziej zminimalizować straty i zmaksymalizować zyski. Tak wygląda teoria. Fundusze absolutnej stopy zwrotu inwestują w dowolne instrumenty i nie muszą, jak fundusze akcji, inwestować części kapitału w akcje, które są tak bardzo ryzykowne.

Wspomnianymi instrumentami finansowymi są waluty, towary, udziały w spółkach czy instrumenty pochodne. Dzięki temu istnieje większa szansa, że fundusze przyniosą nam zyski – jednak wcale nie muszą. Pomimo dobrze brzmiącej nazwy nie wszystkie fundusze tego typu przyniosły zyski w ostatnich latach. Niestety, wszystkie polskie fundusze absolutnej stopy zwrotu przyniosły jedynie straty. Zyski zanotowały wyłącznie fundusze zagraniczne. Nawet w przypadku tego typu funduszy ryzyko inwestycyjne jest bardzo duże. I choć zaleca się, by okres inwestycyjny wynosił co najmniej kilka lat, to nawet po tak długim okresie nie mamy gwarancji osiągnięcia zysków. Wszystko zależne jest od koniunktury, dlatego Ci, którzy nie lubią ryzyka, mogą na początku inwestować w lokaty.

Jeśli już chcemy podjąć jakieś ryzyko, to powinniśmy stale obserwować rynek, stale pogłębiać wiedzę z zakresu instrumentów inwestycyjnych. Jeśli odważymy się zaryzykować, to powinniśmy zapamiętać, że w akcje warto inwestować podczas hossy, natomiast w rynek pieniężny podczas bessy. Może nie jest to jakaś wyrafinowana technika, ale może nam przynieść to, czego tak bardzo oczekujemy – zyski. Może też nie będą one wielkie, ale w końcu zagramy z pewnym trendem, nie powinniśmy więc zanotować wielkich strat i poczujemy przy tym dreszczyk emocji związany z inwestowaniem agresywnym.

Sprawdź również:  Nauka języków obcych - inwestycja w siebie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.