Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

inwestowanie w kapitał ludzki
doradztwo księgowe księgowość w pigułce materiały szkoleniowe dla księgowych szkolenia dla księgowych

Cechy idealnego księgowego

Każdy przedsiębiorca, która ceni sobie porządek w księgowości swojej firmy, poświęci też dużo czasu i uwagi na znalezienie idealnego księgowego. To bez wątpienia od tej decyzji będzie zależała późniejsza jakość księgowości, co z kolei wpłynie na finansowe sprawy firmy. Czym więc powinien się odznaczać taki idealny księgowy?

Predyspozycje i kompetencje

Idealny księgowy to połączenie wiedzy i rzetelności.
Idealny księgowy to połączenie wiedzy i rzetelności.

Oczywiście na pierwszym planie interesuje nas wykształcenie i doświadczenie osoby, która miałaby zostać naszym potencjalnym księgowym. Ta praca nie jest łatwa, wymaga więc naprawdę obszernej wiedzy, profesjonalnego podejścia oraz znajomości aktualnych wymagań względem prowadzenia księgowości. Dobrze więc, by księgowy był absolwentem ekonomicznej uczelni o dobrej renomie.

Ale wykształcenie w tym kierunku to nie wszystko. Nawet najlepiej wyuczony księgowy nie poradzi sobie, jeśli nie będzie posiadał cech potrzebnych w tej pracy. W dynamicznie rozwijającej się firmie zmieniają się też obowiązki podatkowe. Idealny księgowy będzie umiał im sprostać z korzyścią dla firmy. Wiąże się to ze zręcznością, by nie wpaść w wir biurokracji, a jednocześnie z uczciwością, by sumiennie wypełnić wszystkie wymogi prawne związane z płaceniem podatków i prowadzeniem księgowości.

Dobry księgowy bez wątpienia będzie też ambitny. Nie zadowoli się jedynie zdobytą wiedzą na uczelni i doświadczeniem nabywanym w ciągu lat pracy, lecz będzie chciał na własną rękę poszerzać swą wiedzę. Gdy księgowy tak podchodzi do swojej pracy, jest w nią zaangażowany i widać, że chce ją wykonywać jak najlepiej, łatwiej mu powierzyć sprawy swojej firmy i całkowicie zaufać. A przecież lojalna kadra pracownicza, do której zaliczamy także księgowych firm, to niezbędny element na drodze do sukcesu.

Dodatkowe cechy dobrego księgowego

Oprócz zaangażowania w swoją pracę, księgowy musi być też odporny na stres, umiejętnie współpracować z innymi, organizować pracę podwładnych, motywując ich do działania dla dobra całego zespołu, a tym samym firmy, opanowywać się w sytuacjach napiętych, gdy ma do czynienia z audytorami bądź kontrolami skarbowymi czy też odznaczać się wysoką kulturą osobistą w relacjach interpersonalnych zarówno, wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa.

Sprawdź również:  Program Flow For You do wystawiania faktur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.