Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Pracownik tymczasowy.
Biznes doradztwo księgowe Inwestowanie księgowość w pigułce wiadomości finansowe

Zatrudnianie pracowników tymczasowych

W ostatnim czasie dość popularną formą zatrudnienia jest praca tymczasowa. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej i kierowani do konkretnym przedsiębiorstw. Na czym polega praca takiego pracownika? Na jakich warunkach jest zatrudniony? I czym umowa o pracę tymczasową różni się od klasycznej umowy o pracę?

Zasady i czas trwania pracy tymczasowej

Jak sama nazwa wskazuje, pracownik tymczasowy jest zatrudniony na okres przejściowy. Można powiedzieć, że ma dwóch pracodawców: faktycznym jest agencja pracy, która prowadzi dokumentację pracowniczą i rozliczenia, a pośrednim przedsiębiorstwo-użytkownik, do którego trafia na jakiś czas. Maksymalny czas pracy u jednego przedsiębiorcy-użytkownika może wynosić 18 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. W wypadku pracownika tymczasowego zatrudnionego pod nieobecność innego pracownika, okres wykonywania pracy może wynosić 36 miesięcy, ale po upływie tego okresu pracodawca nie może przyjąć go do pracy tymczasowej przez kolejne trzy lata.

Stanowiska zakazane

Pracownik tymczasowy nie może wykonywać każdego zadania. Chodzi głównie o stanowiska szczególnie niebezpieczne opisane w przepisach o zasadach bezpieczeństwa i higienie pracy. Zaliczamy do nich na przykład: roboty budowlane, remontowe, rozbiórkowe czy montażowe wykonywane bez wstrzymania ruchu pracy w zakładzie, prace wymagające użycia niebezpiecznych materiałów i substancji chemicznych, prace na wysokości, do których trzeba mieć specjalne uprawnienia.

Inne różnice

Istotną różnicą między zwykłym pracownikiem, a pracownikiem tymczasowym jest to, iż pracownik tymczasowy nie może zmieniać stanowiska pracy. Problem ten można rozwiązać, gdy w umowie bardzo ogólnie określimy zakres obowiązków pracownika tymczasowego, na przykład „pracownik produkcji”. Wtedy w ramach tego zadania można przydzielić mu różne obowiązki.

Sprawdź również:  Szkolenie dla menedżerów, czyli cechy idealnego przywódcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.