Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

rynek energii
Pieniądze wiadomości finansowe

Rynek energii elektrycznej w Polsce

W dzisiejszych czasach większość urządzeń w naszych mieszkaniach działa dzięki zasilaniu na prąd. Nie da się ukryć, że bez energii elektrycznej nie dałoby się już żyć. Jak to bywa w handlu, również rynek energii elektrycznej jest podzielony, jeśli chodzi o dystrybutora i dostawców energii elektrycznej. Każdy z nas może sobie wybrać takiego dostawcę oraz taryfę, która pozwoli mu płacić jak najmniejsze rachunki. Zobaczmy więc, co mamy do wyboru w tej kwestii.

Energia elektryczna dla gospodarstw domowych i firm

Energia elektryczna to towar bardzo szczególny. Prawo energetyczne w naszym kraju rozdziela zapłatę za samą energię oraz za jej dostarczenie. Ponieważ sprzedawców energii jest wielu, każdy stara się stworzyć takie taryfy, by trafiać w potrzeby Klientów, a co za tym idzie, mieć ich coraz więcej. Oddzielnie tworzy się oferty dla gospodarstw domowych i dla firm.

rynek energii
W Polsce prawo energetyczne nakazuje, by opłaty za energię elektryczną i za jego dostawę były wykonywane osobno.

Taryfy opłat za prąd elektryczny dla gospodarstw domowych dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
– taryfa dwustrefowa – cena za energię elektryczną różni się w zależności od pory doby, w której jest zużywana (taryfa nocna – prąd jest tańszy po 22.00);
– taryfa jednostrefowa – cena za energię elektryczną jest stała.
Dla firm z kolei układa się takie oferty, by rachunki każdego miesiąca były stałe, co nie wpędzi ich w kłopoty finansowe.

Dystrybucja energii elektrycznej w naszym kraju

W Polsce na rynku energii elektrycznej funkcjonuje pięciu dystrybutorów, mających ściśle określone granice działania. Wśród nich jest RWE Polska S.A. (rwe.pl). To marka znana i poważana w naszym kraju, mająca przeszło 800 000 Klientów indywidualnych, 60 000 małych i średnich firm, a także 3 000 dużych przedsiębiorstw. RWE Polska oferuje elastyczne, a jednocześnie stabilne taryfy umożliwiające obniżenie rachunków za prąd zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.

Sprawdź również:  Pożyczka na chwilę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.