Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

doradztwo finansowe Pieniądze

E-deklaracje, czyli rozliczanie PIT w Internecie

Wypełnianie PIT-u on-line jest szybkie i wygodne.
Wypełnianie PIT-u on-line jest szybkie i wygodne.

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to podatek nakładany na dochody uzyskane w ciągu roku przez osobę fizyczną. Stąd każdego roku mamy obowiązek rozliczyć się w ten sposób z Urzędem Skarbowym. Internetowa bankowość otworzyła się na tyle, że dziś mamy możliwość rozliczyć PIT on-line. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i praktyczne. Dlaczego?

e-PIT, czyli rozliczamy się w sieci

Wielu z nas doskonale wie, z czym co roku wiązało się rozliczanie PIT-ów. Zwykle trzeba było czekać w ogromnej kolejce, a nieraz zdarzało się, że do dokumentu wkradł się jakiś błąd, więc należało ponownie stawić się w Urzędzie Skarbowym i go poprawić. Odkąd jednak można rozliczać PIT przez Internet, nie musimy wychodzić z domu ani wyczekiwać na naszą kolej, by zrobić to dosłownie w wolnej chwili. Aby jednak to zrobić, trzeba spełnić kilka warunków.

Warunki do rozliczania PIT-u przez Internet

Oczywiście podstawę stanowi dostęp do komputera i Internetu. Potrzebny jest nam także zainstalowany program do rozliczania PIT-u na dany rok oraz program Adobe Reader, w którym zostanie zapisany nasz uzupełniony PIT. Do przesłania e-PIT-u wymagany jest też system operacyjny Windows, niemniej aplikacja udostępniona przez resort umożliwia przesyłanie go także w programie Linux oraz Mac OS.

Gdy spełniamy te warunki, możemy wybrać sobie jeden z trzech sposobów na internetowe rozliczenie PIT-u. Pierwszy to wypełnienie specjalnego formularza na stronie internetowej e-deklaracje.gov.pl. Drugi to skorzystanie z aplikacji do wypełnienia PIT-u, którą także znajdziemy na wspomnianej stronie internetowej. Trzeci i jednocześnie najpopularniejszy sposób to użycie programu do rozliczania PIT-u, który umożliwia wypełnienie i wysłanie do systemu e-deklaracji pit 36, pit 37, pit 38, pit 39 oraz pit 40. Program jest prosty w obsłudze i prowadzi nas krok po kroku.

Sprawdź również:  Z myślą o lepszej przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.