Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Wyłączanie drukarki z prądu.
Biuro doradztwo finansowe Pieniądze

Oszczędzanie energii elektrycznej w miejscu pracy

Oszczędzanie energii w miejscu pracy to rzecz, na którą przełożeni kładą coraz większy nacisk. Głównym powodem, dla którego jest to promowane jest oczywiście obniżenie kosztów za prąd, niemniej w grę wchodzą też kwestie ekologiczne. Szkolenia traktujące o tym sprawiają, że wśród pracowników panuje wyższy poziom świadomości, a to sprawia, że oszczędzanie prądu w miejscach pracy w naszym kraju jest naprawdę na wysokim poziomie.

Jak oszczędzać?

Żarówki zwykłe i energooszczędne.
Zamień zwykłe żarówki w biurze na energooszczędne!

To pytanie zadaje sobie każdy, kto podejmuje powyższe wyzwanie. Sprawa nie jest prosta, bo przecież nie da się pracować w biurze beż użytkowania komputera, drukarki, ksero, fax-u, telefonu czy chociażby dobrego oświetlenia, a wszystko to wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej. W tym wypadku każdy pracownik musi być nauczony korzystać ze swojego sprzętu oszczędnie. Jak może to robić? Na przykład wyłączając komputer czy oświetlenie na czas, w którym z niego nie korzysta. A co w tej kwestii może zrobić pracodawca? Może na przykład zadbać o większą ilość okien w biurze, dzięki czemu pracownicy mogą dłużej korzystać ze światła słonecznego. Dobre rezultaty daje też wykorzystanie żarówek energooszczędnych. Inną formą oszczędzania jest efektywne korzystanie na przykład z ksero. Zamiast co kilkanaście minut uruchamiać maszynę, by skserować potrzebne dokumenty, lepiej umówić się na konkretną porę i skserować większą ilość materiału. W ten sposób ksero pobierze mniej energii, ponieważ najwięcej zużywa jej właśnie przy uruchamianiu. Zatem im mniej uruchomień, tym mniej zużytej energii!

Przede wszystkim jednak należy wybrać optymalną taryfę energetyczną, dostosowaną do gospodarki energetycznej firmy. Np. RWE na stronie internetowej udostępnia wszystkie niezbędne informacje na temat taryf, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i biznesowego. Opis taryfy dla firm można znaleźć pod linkiem: http://www.rwe.pl/web/cms/mediablob/pl/1773118/data/1573720/2/start/obsluga/dla-malych-i-srednich-firm/dokumenty-do-pobrania/Taryfa-energii-elektrycznej-ABCR-obowiazuje-od-01.01.2013r.pdf.

Co daje oszczędzanie prądu?

Jak już wspomnieliśmy, takie działania przede wszystkim znacznie obniżają koszty, a co za tym idzie, mogą korzystnie wpłynąć na wysokość wypłat pracowniczych. Dlatego tak naprawdę każdemu pracownikowi powinno zależeć na tym, by oszczędzać energię elektryczną w miejscu pracy. W ten sposób przyczyni się także do poprawy stanu środowiska i będzie miał poczucie, że żyje ekologicznie.

Sprawdź również:  Najlepsza praca na wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.