Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne Oszczędzanie

Trudna zmiana przyzwyczajeń

Jeśli świadomie podchodzimy do kwestii budżetu domowego, to świetnie znamy wszystkie koszty, jakie ponosimy każdego miesiąca na utrzymanie mieszkania, auta, jedzenie, rachunki czy zakupy odzieży. Rozliczamy wszystkie z nich i skrupulatnie planujemy wydatki, aby mieć środki na życie, przyjemności i inwestycje w kolejnym miesiącu. Jeżeli jednak chcemy dla siebie i swojej rodziny zrobić jeszcze więcej, to oprócz zwykłego podsumowania wydatków z miesiąca poprzedniego i zaplanowania ich na kolejny, powinniśmy pomyśleć o ich ewentualnym zmniejszeniu czyli oszczędnościach w obszarach, w których jest to możliwe.

symbol błyskawicy - energii elektrycznej
Oszczędne gospodarowanie energią elektryczną w naszym domu może przynieść niemałe zyski (źródło grafiki: Pinterest)

Przykładowo szacuje się, że przeciętna polska rodzina mieszkająca w dużym mieście wydaje na jedzenie około 2000 zł. Jest to kwota niebagatelna, dlatego można pomyśleć o tym, jak i czy w ogóle kwotę tę można zmniejszyć. Rozwiązaniem może być na przykład robienie zakupów do domu w markecie oferującym najniższe ceny na produkty, które zazwyczaj kupujemy (ze względu na bardzo duże rozbieżności w cenach), jak też gotowanie w domu zamiast żywienia się na mieście w restauracjach i barach.

Wszystko jest więc możliwe, jeśli tylko przeanalizujemy możliwości i zdecydujemy się na zmianę pewnych przyzwyczajeń. Podobnie jest w przypadku rachunków, a dokładnie opłat za prąd. Polacy przyzwyczajeni są monopolu na rynku energii. Mimo tego, że w 2007 nastąpiła liberalizacja rynku energetycznego, bardzo niewiele osób decyduje się na zmianę dostawcy prądu. Nie myślimy nawet o zmianie taryfy u obecnego dostawcy, a przecież nie jesteśmy skazani na jedną opcję i tego samego dostawcę na wieki.

Przykładowo, jeśli zużywamy dużo prądu w nocy, używając np. ogrzewania elektrycznego czy urządzeń takich jak suszarka do ubrań, a nawet komputer lub mikrofalówka, to powinniśmy zdecydować się na ofertę gwarantującą nam niższe ceny energii w nocy, a takie oferty posiada wielu dostawców. Wtedy pomiędzy 22 a 6 rano zapłacimy zdecydowanie mniej za pobieraną energię elektryczną, co przełoży się na realne oszczędności w naszym budżecie. Podobną możliwość wyboru posiadają również przedsiębiorcy – w obecnej chwili oferta dostawców jest nawet bogatsza w ich przypadku, niż dla klientów indywidualnych.

Sprawdź również:  Wątpliwości w Chinach – przyczyna spadków na giełdach świata?

Sprzedawcy energii w Polsce posiadają obecnie bardzo dobre oferty, które pozwalają na zmniejszenie wydatków, jakie ponosimy na energię elektryczną. Przykładem firmy, która oferuje bardzo preferencyjne warunki w tym sektorze i to zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, jest RWE – jedna z pięciu największych firm sektora energetycznego w Europie, dostarczająca energię do ponad 16 000 klientów. Zmiana przyzwyczajeń to może niełatwe zadanie, ale na pewno warto spróbować, bowiem każde dodatkowe środki, które zyskamy dzięki takim decyzjom mogą trafić do naszego budżetu inwestycyjnego i w ten sposób dać nam kolejne przychody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.