Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie Oszczędzanie

Gwiazdka inwestora

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas na spełnianie marzeń. Obdarowujemy naszych bliskich cudownymi prezentami, jesteśmy szczodrzy dla potrzebujących i z niecierpliwością czekamy na to, co znajdziemy pod choinką. Nie zawsze jednak mamy możliwość dokonania tych wszystkich wymarzonych zakupów za fundusze, jakie posiadamy w danej chwili na koncie. Dobre inwestycyjne okazje zdarzają się przecież w każdym miesiącu, może się więc okazać, że nasze ostatnie większe wolne środki poświęciliśmy na zakup akcji w dobrej cenie czy licytację jakiegoś białego kruka. Skąd więc wziąć gotówkę na wymarzone prezenty dla naszych bliskich?

Jednym z pierwszych sposobów jest sięgnięcie po nasze oszczędności umieszczone na lokatach. Najlepiej jest więc posiadać ich co najmniej kilka, na różne kwoty i z różnymi terminami. Nawet w tak wyjątkowej potrzebie nie warto zrywać lokat długoterminowych, które kapitalizację odsetek mają dopiero po zakończeniu okresu oszczędzania. Może to bowiem oznaczać, że stracimy wszystkie odsetki, które dotychczas naliczane były na lokacie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zerwanie lokaty bądź lokat krótkoterminowych, opiewających na mniejsze kwoty. Jeśli więc posiadamy kilka miesięcznych lokat po 1000 zł z opcją autoodnawiania, to ich zerwanie przed świętami nie pozbawi nas wielkich kwot, a pozwoli na poważne wsparcie domowego budżetu.

Choinka bożonarodzeniowa
Warto zaoszczędzić nieco pieniędzy na świąteczne zakupy (źródło grafiki: Pinterest)

Wielu z nas fundusze trzyma na specjalnych kontach oszczędnościowych, na których oprocentowanie jest niekiedy nawet wyższe, niż na lokatach. Wtedy jednak powinniśmy sprawdzić, ile zapłacimy za przelew z konta. Prawdopodobnie pierwszy będzie bezpłatny, jednak już kolejne dokonane w danym miesiącu mogą nas kosztować nawet 10 zł za sztukę. Najpierw więc znajdźmy odpowiednie prezenty, obliczmy koszty zakupów i przelejmy na swoje konto odpowiednią kwotę.

Jeśli nie chcemy korzystać z oszczędności albo nie posiadamy ich odpowiednio dużo, możemy pomyśleć o sprzedaniu czegoś z naszej kolekcji, jeśli oczywiście zajmujemy się inwestycjami alternatywnymi i nie jest nam zbytnio szkoda pozbyć się czegoś ze swojego zbioru.

Sprawdź również:  Zakłady pracy chronionej

Innym rozwiązaniem problemu może być wzięcie pożyczki: najlepiej takiej na krótki okres i bez dodatkowych kosztów, zwłaszcza jeśli dotyczy to kwot, które pokryjemy za pomocą kolejnej wypłaty. Tu z pomocą może nam przyjść Vivus, który oferuje szybkie pożyczki, dzięki którym pieniądze na swoje konto możemy dostać nawet w 15 minut od momentu złożenia wniosku. Warunki, dostosowywane indywidualnie dla każdego klienta, sprawiają, że jest to dobra pożyczka dla solidnych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.