Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Inwestycje alternatywne: social lending

W ostatnim czasie coraz większe grono inwestorów decyduje się na inwestycje alternatywne – zakup dzieł sztuki, samochodów czy komiksów to wprawdzie inwestycja długofalowa, ale przynosząca naprawdę duże zyski. Zgodnie z zaleceniami ekspertów inwestycje alternatywne powinny stanowić około 10% stałego portfolio naszych inwestycji. Do tego typu inwestycji zaliczyć możemy również social lending, czyli udzielanie pożyczek społecznościowych bez pośredników.

Pożyczki społecznościowe to nowy rodzaj inwestycji na naszym rynku (źródło grafiki: Pinterest)
Pożyczki społecznościowe to nowy rodzaj inwestycji na naszym rynku (źródło grafiki: Pinterest)

W Polsce największym serwisem social lending jest Kokos.pl. Social lending to pożyczki udzielane przez Internet innym internautom: nie pośredniczy w nich żadna instytucja finansowa, nie są to również tak zwane „chwilówki”. Za pośrednictwem Internetu i specjalnego serwisu osoby potrzebujące gotówki na określony cel same ustalają wysokość oprocentowania i okres spłaty, a następnie konstruują ogłoszenie, które trafia do określonej grupy inwestorów. To właśnie oni decydują o przyznaniu bądź nieprzyznaniu pożyczki.

Wbrew pozorom skuteczność takich operacji jest zadziwiająco wysoka, a średni czas udzielania pożyczki wynosi zaledwie 7 minut! Początkujący kredytobiorcy mogą pożyczyć około 1000 zł, ci bardziej wiarygodni i doświadczeni nawet 250 000! Średnia wysokość udzielanych pożyczek oscyluje natomiast wokół 2700 złotych. W celach bezpieczeństwa kredytobiorcy sprawdzani są w Biurze Informacji Kredytowej, ponadto weryfikacji poddawane są ich dane osobowe. Ma to uchronić inwestorów przed stratą ich pieniędzy.

W ostatnim czasie padł również nowy rekord w dziedzinie social lending – w kilka minut jeden z pożyczkobiorców dostał wnioskowaną kwotę 61 000 złotych. Było to możliwe, ponieważ dotychczas spłacił bez problemów ponad 300 000 złotych, posiadał więc zaufanie inwestorów, którzy i tym razem nie obawiali się udzielić mu kolejnej pożyczki. Każdy, nawet najbardziej wytrawny inwestor powinien jednak zachować ostrożność i pamiętać o kilku zasadach, decydując się na finansowanie pożyczek społecznościowych:

1. Powinien określić wysokość swojego kapitału – czyli kwotę, jaką chciałby przeznaczyć na tę inwestycję
2. Zadbać o dywersyfikację portfela inwestycyjnego – co oznacza inwestowanie w kilka projektów równocześnie, nawet jeśli dysponujemy niewielkim kapitałem
3. Inwestować w projekty sprawdzonych pożyczkobiorców i sprawdzać dokładnie, na jaki cel mają zostać przeznaczone pożyczane środki

Sprawdź również:  Stare sprzęty elektryczne – czy mogą mieć wartość kolekcjonerską?

Warto zauważyć, że mimo dokładnego określania celu zaciągania pożyczek, nie są one przeznaczane na poważne, nie związane z rozrywką cele – w czerwcu bieżącego roku odnotowano na przykład bardzo dużą liczbę pożyczek zaciągniętych na wyjazdy wakacyjne. Wynika z tego, że wypad w Bieszczady czy za granicę to również jest dobry cel pożyczki: cel, który dla inwestorów jest wystarczający do udzielenia komuś pożyczki społecznościowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.