Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne Inwestowanie

Najlepsze i najgorsze inwestycje w 2014 roku

Nadchodzący koniec roku to zawsze czas wszelkiego rodzaju podsumowań – tak też jest w przypadku inwestycji. Po dokonaniu bilansu zysków i strat specjaliści dokonali zestawienia najlepszych i najgorszych inwestycji w minionym roku. Co bardzo ciekawe rok 2014 okazał się bardzo niekorzystny dla bitcoina – pseudowaluty, o której bardzo głośno było w ubiegłym roku. Stracił on niestety aż 58 procent swojej wartości, a więc więcej niż dramatycznie osłabiony rubel czy ropa naftowa. Jeśli więc w naszym portfelu inwestycyjnym znalazł się wirtualny bitcoin, to nie mieliśmy powodów do radości.

wyciągnięte w górę ręce z plikami banknotów dolarowych
Umiejętne inwestowanie to prawdziwa sztuka (źródło grafiki: Pinterest)

Specjaliści podejrzewają, że spadek ten ma związek z faktem, że tę pseudowalutę coraz trudniej wykorzystać do prania brudnych pieniędzy, unikania podatków czy nielegalnego handlu. Rządy wielu państw wykonały całą masę działań zmierzających do wytropienia oszustów wykorzystujących bitcoina do takich celów.

Walutą pełnoprawną, która w roku bieżącym w znaczący sposób osłabiła swoją wartość, jest rosyjski rubel, którego kurs względem dolara osiągnął tak niski poziom, że banki musiały zakupić specjalne tablice aby móc wyświetlać trzycyfrowe liczby. Rubel stracił w 2014 roku około 45 procent w stosunku do dolara. Spośród surowców z kolei największy spadek zanotowała ropa, której wartość spadła również o mniej więcej 45 procent. Spowodowane to było decyzjami politycznymi na arenie światowej, a w szczególności decyzją OPEC o utrzymaniu produkcji na wysokim poziomie. Specjaliści szacują jednak, że tak niska cena ropy nie utrzyma się zbyt długo.

Jak się okazuje, najlepszą inwestycją walutową w mijającym roku był dolar amerykański, którego wartość w stosunku do 10 najważniejszych walut świata wzrosła aż o 11 procent. Co zaskakujące, najlepszą inwestycją pośród wszystkich okazała się kawa, której wartość wzrosła o 58 procent, a to ze względu na potężne susze w Brazylii, u największego producenta kawy na świecie. Można się więc spodziewać, że w niedługim czasie ceny kawy na rynku wzrosną, co dzieje się zazwyczaj z opóźnieniem 9-12 miesięcy.

Sprawdź również:  Czym różni się doradca finansowy od doradcy inwestycyjnego?

Wszystkie powyższe notowania dowodzą więc wprost, że portfel inwestycyjny powinien być jak najbardziej zdywersyfikowany. W innym razie, decydując się na inwestycje tylko w jednym obszarze, możemy ponieść ogromne straty. Powinniśmy więc mieć stale rękę na pulsie i śledzić wszystkie trendy inwestycyjne, podejmując jednak samodzielne decyzje zgodne z naszą intuicją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.