Posiadanie karty kredytowej to obecnie nic niecodziennego. Osoby będące w związku, ale niekoniecznie małżeńskim, mogą zdecydować się na specjalną kartę dla dwojga, gdzie pod jeden limit kredytowy podpięte są dwie karty. Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie?
Zalety podwójnej karty kredytowej
Jeśli dwie osoby żyją razem bez zawarcia małżeństwa, a jedna z nich ma niskie dochody, bank może stawiać przeszkody do wydania oddzielnej karty i otworzenia osobnego limitu kredytowego. Natomiast wydanie karty dodatkowej nie stanowi żadnego problemu, ponieważ brane są pod uwagę dochody osoby, która jest głównym posiadaczem limitu kredytowego.
Poza tym posiadanie dodatkowej karty w jednym limicie kredytowym pozwala sprawniej kontrolować wydatki, gdyż wydruki dokonanych transakcji przez obydwie karty można uzyskać w jednym miejscu. W wypadku dwóch oddzielnych kart wydruki są dwa, często wydawane w innym czasie, co może utrudniać obliczenie całkowitych wydatków i tym samym zarządzać budżetem domowym.
Wady podwójnej karty kredytowej
Z pewnością wadą, która wiąże się z posiadaniem podwójnej karty kredytowej jest historia kredytowa, która obciąża tylko głównego posiadacza konta. Zatem gdy posiadacz dodatkowej karty kredytowej będzie korzystać z niej nierozsądnie, z prawnego punktu widzenia pełną odpowiedzialność bierze za to posiadacz konta. Wiąże się to więc z pewnym ryzykiem.
Kolejną wadą może być fakt, iż przy dodatkowej karcie nie przysługują żadne dodatkowe bonusy, jak to bywa przy dwóch oddzielnych kartach. Możemy zaliczyć do nich różnego rodzaju zniżki w sklepach i innych punktach handlowo-usługowych, ubezpieczenie podróżne czy też zwrot części pewnych wydatków dokonanych kartą. Posiadając dwie oddzielne karty, para może korzystać z różnych rabatów w większej mierze.