Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Czego nie robić inwestując na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie to jedno z największych wyzwań dla inwestorów. Wiąże się też z ogromnym ryzykiem. Oczywiście zyski, jakie możemy tam osiągnąć, również należą do największych, podobnie niestety jak straty. Dlatego też ten sposób inwestowania nie jest polecany dla amatorów i osób o słabych nerwach. Nawet profesjonaliści popełniają wiele błędów, które potrafią być bardzo kosztowne.

Zanim zaczniemy inwestować na giełdzie, trzeba zrozumieć jak ona działa (źródło grafiki: Pinterest)
Zanim zaczniemy inwestować na giełdzie, trzeba zrozumieć jak ona działa (źródło grafiki: Pinterest)

Zamiast dawać wskazówki o tym, jak inwestować, lepiej jest przestrzec przed typowymi błędami popełnianymi podczas gry na giełdzie. Należą do nich przede wszystkim:

1. Brak zrozumienia zasad panujących na giełdzie
By zacząć grać, należy dokładnie poznać mechanizm działania giełdy, reguły tam panujące. Należy również w pełni rozumieć swoją rolę w tym mechanizmie i niejako czuć go. Jeśli nie będziemy orientowali się na czym dokładnie polega gra na giełdzie, szybko się zagubimy, stracimy pewność siebie i nie będziemy w stanie podejmować dobrych decyzji.

2. Dbanie jedynie o zysk, a nie o kapitał
Kapitał na inwestycje to podstawa, musi on być stale bezpieczny, abyśmy mogli spokojnie inwestować. Nie możemy więc go uszczuplać, podejmując ryzykowne decyzje i kierując się jedynie potencjalnym zyskiem. Może się szybko okazać, że go straciliśmy, co uniemożliwi nam dalsze inwestycje. Zysk to nie wszystko: najważniejszy jest kapitał.

3. Brak myślenia o stratach
Grając na giełdzie musimy być przygotowani na straty. Nie możemy być nastawieni wyłącznie na zyski. Jeśli mamy takie podejście, to rzeczywistość niestety szybko je zweryfikuje, co może mocno odbić się na naszej pewności siebie i decyzjach przez nas podejmowanych. Musimy więc przygotować się psychicznie na straty i umieć z nimi żyć. Statystyki mówią, że straty grożą nam w przypadku około połowy podejmowanych decyzji.

4. Uleganie emocjom
Inwestycje giełdowe z pewnością większości z nas kojarzą się z dużym stresem, który związany jest z ryzykiem i stratami. Emocje towarzyszą inwestorom przez cały czas trwania inwestycji. Trzeba więc umieć je zaakceptować i radzić sobie z nimi. Jest to niestety jeden z największych problemów, z jakimi borykają się inwestorzy, ponieważ nierzadko emocje mają wpływ na życie prywatne.

Sprawdź również:  Nabycie do funduszy akcyjnych niskie, pomimo hossy na giełdzie

5. Brak planu działania
Każda inwestycja wymaga planu działania i konsekwencji w jego realizacji. Oznacza to, że musimy się go trzymać na wszystkich etapach realizacji inwestycji, nie możemy go też stale zmieniać. Modyfikacje planu są dopuszczalne wyłącznie wtedy, kiedy zmianie uległy istotne warunki, które w nim założyliśmy.

6. Inwestowanie za wszelką cenę
Jednym z podstawowych błędów jest przeznaczanie na inwestycję pieniędzy, których nie możemy stracić. Powoduje to dużą nerwowość, a tym samym prowadzi do podejmowania błędnych decyzji. Nigdy nie powinniśmy angażować w akcje całego naszego kapitału.

7. Poddawanie się
Powinniśmy być przygotowani na bardzo różne scenariusze, co pozwoli nam działać w każdych warunkach. Nie możemy się poddawać i porzucać inwestycji, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli. W ten sposób możemy tylko jeszcze więcej stracić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.