Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie Pieniądze

Jak zaplanować budżet domowy na święta?

Kilka tygodni wcześniej warto zaplanować budżet domowy na święta, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nie zabrakło nam pieniędzy na prezenty, dekoracje lub artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania stołu wigilijnego. Mimo tego że święta są raz w roku, to nie jest ważne to, ile wydamy pieniędzy w tym roku, ale jaką atmosferę stworzymy w domu rodzinnym. Planując budżet, warto zatem kierować się zdrowym rozsądkiem i wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. To naprawdę nie jest czasochłonne!

Czym jest właściwie budżet domowy?

Planowanie wydatków i spisywanie na kartce papieru lub do arkusza kalkulacyjnego cen zakupionych rzeczy może wydawać się mozolnym i trudnym zajęciem.  Mimo to notowanie codziennych wydatków jest szalenie ważne, ponieważ pozwala poznać prawdziwe koszty życia oraz udokumentować wszystkie wydatki, które pojawiają się niespodziewanie. Dzięki temu mamy realny wgląd do tego, co zostaje w portfelu i ewentualnie gdzie te pieniądze się rozeszły. Oczywiste jest to, że podczas zestawienia dochodów i wydatków nie jesteśmy w stanie zaplanować stałego budżetu, ponieważ w ciągu roku mamy różne święta, wyjazdy i inne okoliczności, które wiążą się z  poniesieniem kosztów.  Aby ograniczyć niewłaściwie wydane pieniądze, potrzeba jest analiza wydatków. Pomyślmy więc, na co najwięcej wydajemy pieniędzy. Oszczędzając uzyskamy nadwyżkę, którą możemy spożytkować na świąteczne zakupy.

Sporządzenie budżetu domowego na święta nie jest prostym zadaniem
Budżet domowy na święta pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze

Budżet świąteczny krok po kroku

Większość osób o świątecznych wydatkach zaczyna myśleć tydzień lub dwa przed. Zwykle przez cały rok nasze finanse mają się całkiem dobrze, ale gdy nadchodzą święta ogarnia nas gorączka zakupów. Warto już w listopadzie zaplanować szczegółowo budżet świąteczny – układając skuteczny kosztorys. Pierwszym krokiem jest przygotowanie listy świątecznych zakupów, drugim – oszacowanie kosztów na prezenty, ozdoby świąteczne, potrawy i ciasta. Z pewnością niektóre rzeczy może wykorzystać z zeszłego roku. Wypiszmy wszystkie wydatki stałe i zsumujmy ich ceny. Załóżmy również, że pojawią się niespodziewane zakupy. Trzecim krokiem jest zliczenie wszystkich planowanych wydatków i porównanie z bieżącymi środkami oraz oszczędnościami, po które możemy sięgnąć.  Może okazać się, że nie wystarczy nam pieniędzy, wówczas trzeba wrócić po początku planowania budżetu i ewentualnie zmniejszyć listę dań lub pomyśleć o tańszych prezentach.

Sprawdź również:  Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – kiedy polisa będzie potrzebna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.