Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Banki Kredyty

Marzenia o własnym mieszkaniu

Każdy z nas marzy o własnym kącie, dlatego jesteśmy w stanie tak wiele zrobić by go zdobyć. Kredyty zaciągane na kilkadziesiąt lat wydają się być czymś przerażającym, zwłaszcza dla ludzi bardzo młodych, którzy dopiero podjęli pracę. Kiedy jednak po latach zaczynamy podliczać koszty wynajmu mieszkania, to z czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że decydując się na kredyt od razu mogliśmy już mieć spłaconą znaczną część naszego mieszkania.

przytulny pokój dla dziewczynki
Zakup wymarzonego mieszkania często jest związany z wieloma trudnościami (źródło grafiki: Pinterest)

Niestety, w  dzisiejszych czasach nadal nie każdy może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu, nawet jeśli miałby być on spłacany do końca życia takiej osoby. Banki wymagają od kredytobiorców wpłat własnych, które stanowią dość znaczny procent wartości kredytu. Jakimś wyjściem dla wielu ludzi jest zaciągnięcie takiego dodatkowego zobowiązania przez członków rodziny, których dług nie wpływa na zdolność kredytową osób zaciągających kredyt hipoteczny. Nie każdy jednak może liczyć na taką pomoc ze strony swoich najbliższych.

Na szczęście proszenie o pomoc bliskich nie jest jedynym wyjściem z opresji finansowej. Dlatego wielu młodych ludzi zdecydowało się na rządowe dopłaty mieszkaniowe, czyli na skorzystanie z programu Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych. Choć w niektórych miastach trudno było spełnić wymagania dotyczące ceny za metr kwadratowy mieszkania, to jednak kredytów takich zostało udzielonych naprawdę dużo. Warto było walczyć o jakąkolwiek dopłatę do kredytu. W przypadku Rodziny na Swoim państwo dopłacało 50% odsetek od kredytu w PLN przez aż 8 lat kredytowania. Program posiadał wprawdzie kilka znaczących ograniczeń (takich jak na przykład metraż mieszkania czy status cywilny oraz posiadanie dzieci przez potencjalnych kredytobiorców), ale warto było w miarę możliwości je spełnić, by zaoszczędzić niemałą kwotę przy spłacie kredytu.

Naprzeciw wymaganiom banków i oczekiwaniom klientów wychodzili bardzo często również developerzy, którzy budowali mieszkania o odpowiednim metrażu, za odpowiednią cenę, a nawet pośredniczyli w przyznawaniu kredytów przez banki. Rola developera w procesie spełniania marzeń o mieszkaniu jest ogromnie ważna: od wspomnianej już pomocy w kwestiach związanych z kredytem po dotrzymywanie obietnic w kwestii realizacji inwestycji budowlanej. Tylko developerzy planowo realizujący inwestycje mogli liczyć na współpracę z bankami.

Sprawdź również:  Kredyt hipoteczny Megahipoteka w Alior Banku

Niestety wielu, mimo składanych obietnic, nie wywiązywało się ze zobowiązań wobec swoich klientów. Brak oddawania mieszkań w terminie oraz brak realizacji inwestycji polegających na budowie dróg dojazdowych lub nawet uruchomieniu wind w budynku – takie grzechy ma na koncie niejedna firma developerska. I to niezależnie od miasta, w którym realizowana jest inwestycja. Mieszkania budowane w Olsztynie czy w Warszawie będą naznaczone podobnymi problemami.

Pamiętajmy więc, że dobry kredyt to nie wszystko: decydując się na zakup własnego lokum musimy stawiać na dobre firmy. Jedną z nich jest Polnord – jedna z największych i najbardziej doświadczonych na rynku deweloperskim firm budowanych w Polsce. Realizuje projekty na terenie całego kraju, bez problemu znajdziemy więc idealny kąt dla siebie u tego zaufanego developera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.