Na początku grudnia ogłoszono podpisanie umowy pomiędzy T-Mobile Polska i Alior Bankiem w zakresie przygotowania kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienia do nich wielokanałowego dostępu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim stworzenie produktów i usług bankowych, które będą dostępne w sieci sprzedaży T-Mobile, jak również za pośrednictwem urządzeń mobilnych, serwisów internetowych, Contact Center i Wirtualnego Oddziału. Najszybciej rozwijający się bank w Polsce połączy siły z operatorem obsługującym w Polsce 15 mln klientów. Na pewno klienci T-Mobile będą mogli liczyć na specjalne oferty ze strony banku, dla którego jest to znaczne poszerzenie bazy klientów.
Tego typu mariaże zostały już zapoczątkowane poprzez płatności NFC. To, co obecnie obserwujemy na rynku, to pogłębianie tego związku. Przedstawiciele banków zapowiadają, że najbliższe lata to dalsze pogłębianie relacji banków z sieciami komórkowymi. Innym potwierdzającym to zjawisko przykładem może być konto z oferty BZ WBK połączone z siecią komórkową Plus czy oferta Getin Banku połączona z Orange.
Klienci telefonii komórkowej mogą obawiać się, że takie połączenie sił sprawi, że bank zacznie prowadzić nachalną akcję marketingową poprzez nasze telefony czy tablety. Z pewnością odczujemy udział banków w działaniach naszych operatorów, jednak zaletami takiej współpracy mogą stać się na przykład wyjątkowe oferty abonamentów dla klientów aktywnie korzystających z kart płatniczych czy nowe rozwiązania w zakresie płatności czy bankowości mobilnej. Już teraz technologie te cieszą się dużym zainteresowaniem.
Warto wspomnieć, że nie tak dawno w sieci sklepów Biedronka wprowadzono płatności mobilne, jako alternatywę do drogich płatności kartą, przyszły rok może więc przynieść nam wiele nowości w tej dziedzinie. Godnym uwagi projektem jest również połączenie sił Invest Banku i Plusa pod nową nazwą banku: Plus Bank. Bank chce w pierwszym kwartale 2014 roku przedstawić swoim klientom mix produktów finansowych i telekomunikacyjnych. I tym razem chodzi o wielką bazę klientów nie tylko Plusa, ale też Cyfrowego Polsatu. Plany banku nie są jak na razie znane, więc tym bardziej projekt wydaje się w tej chwili ciekawy. Może klienci banku będą mogli zyskać pakiety minut za określoną kwotę, jaką wydadzą płacąc telefonem albo zwyczajnie kartą.
Na pewno warto śledzić dalsze losy projektów Alior Banku i Plus Banku. To, co jeszcze niedawno wydawało nam się czymś zupełnie abstrakcyjnym, czyli płatności NFC, staje się czymś powszechnie znanym, a poprzez smartfony czy tablety obsługujemy swobodnie nasze konta bankowe. Przyszłość to mobilne płatności i mobilna bankowość, więc takie łączenie sił banków i operatorów komórkowych nie powinno nas już dziwić.