Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Kredyty

Kredyt hipoteczny – jak zabrać się za szukanie?

Kupno własnego mieszkania czy zbudowanie domu to ogromny wydatek. Niewielu może sobie pozwolić na sfinansowanie go wyłącznie z własnych środków, przeważnie trzeba sięgnąć po kredyt. Najczęściej w realizacji marzenia o własnym M pomagają kredyty hipoteczne. Zabranie się za poszukiwania najlepszej oferty jest trudne, bo ogrom rynku przytłacza. Są jednak sprawdzone sposoby pozwalające na odnalezienie się w świecie kredytów.

Kredyt hipoteczny to bardzo ważna decyzja, która ma wpływ na to, jak wyglądać będzie przynajmniej kilkanaście najbliższych lat. To wielkie zobowiązanie i spore obciążenie. Dlatego warto rozsądnie podejść do sprawy poszukiwań i poświęcić im trochę czasu. Dogłębna analiza całego rynku i wszystkich ofert raczej jest niemożliwa, ale wystarczy kilka prostych kroków by dokonać wstępnej selekcji i ułatwić sobie zadanie.

Przede wszystkim należy określić jakiej wielkości kredyt będzie niezbędny oraz zbadać swoją zdolność kredytową. Kredytu najczęściej szukamy równolegle z poszukiwaniem mieszkania, kiedy wiemy już mniej więcej ile wybrana nieruchomość będzie kosztować oraz jak prezentuje się wkład własny. W ocenie zdolności kredytowej bardzo pomocny jest dzisiaj Internet. Na wielu stronach można znaleźć bezpłatne kalkulatory zdolności kredytowej. Podstawowe dane (wysokość zarobków, wysokość planowanego kredytu, czas jego trwania) pozwolą na wstępne oszacowanie jaką zdolnością kredytową dysponujemy. Dodatkową zaletą internetowej symulacji jest oszczędność czasu – w jednym miejscu można obliczyć zdolność kredytową i przejrzeć oferty zaproponowane pod jej kątem.

Internet oferuje nie tylko kalkulatory zdolności kredytowej, ale też porównywarki kredytów hipotecznych. Ich zadaniem jest wyselekcjonowanie ofert, które najlepiej odpowiadają podanym kryteriom. Taka porównywarka uwzględni między innymi specjalne preferencje banku czy narzucone przez bank zasady, nie otrzymamy więc oferty, na którą nas nie stać lub której warunków nie spełniamy.

Najwygodniejszym jednak rozwiązaniem jest wizyta u profesjonalnego doradcy kredytowego. Wiele osób obawia się takiego rozwiązania sądząc, że oznacza to dodatkowy koszt. Tymczasem wynagrodzenie doradcy kredytowego najczęściej pokrywa bank, z którego oferty ostatecznie skorzystamy. A spotkanie z doradcą jest świetna okazją do zadawania pytań osobie, która rynek zna bardzo dobrze i której zależy na zadowoleniu klienta.

Sprawdź również:  Dlaczego kredyt i pożyczka to nie to samo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.