Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

strategie inwestowania

Jak mądrze inwestować?

Przeważnie bogactwo buduje się latami, im wcześniej zaczniemy odkładać pieniądze tym więcej środków zgromadzimy na emeryturę. Istnieje kilka możliwości samodzielnego oszczędzania. Pieniądze można przechowywać na lokatach, korzystać z funduszy inwestycyjnych, oszczędzać na osobistym koncie emerytalnym albo po prostu schować w skarpetę. Opcji jest dużo i każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające jego wymaganiom. Każdy wariant ma swoje plusy i minusy, poniżej przedstawię dwie autorsko nazwane strategie oszczędzania i po krótce je scharakteryzuję.


Genialny żółw

„Genialny żółw” to strategia dla długodystansowców. Podstawową działania jest długoterminowa perspektywa inwestycyjna. Ekonomiści przekonują, że inwestycję na giełdzie zawsze są opłacalne, pod warunkiem, że nie załamujemy się krótkotrwałą bessą i cierpliwie czekamy na zysk.

W przypadku, gdy potrafimy cierpliwie czekać i nie potrzebujemy środków z odsetek na łatanie bieżącego budżetu opłaci się nam ulokować środki w funduszach inwestycyjnych. Przyjmując długoterminową perspektywę oszczędzania możemy zdecydować się na fundusze umiarkowanego ryzyka. Jeśli jednak wolimy sami kontrolować nasze środki to możemy spróbować swoich sił w roli maklera. Ten wariant jest ludzi cierpliwych i odpornych na stres związany z zawirowaniami na giełdzie.

Drugim wariantem strategii „genialnego żółwia”, dla osób nielubiących ryzyka, jest oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Emerytalnym, w wybranym przez nas Otwartym Funduszu Emerytalnym. Minusem tego wariantu jest fakt, że dostęp do naszych pieniędzy(niepodlegających opodatkowaniu od zysków kapitałowych) uzyskamy dopiero po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego.

Status Quo

Jak sama nazwa wskazuje naszym celem jest uchronienie oszczędności przed inflacją. Nie zależy nam na ich pomnażaniu tylko, na utrzymaniu aktualnego stanu posiadania. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są lokaty. Lokata aktualnie gwarantuje nam zysk na poziomie ok. 5 procent netto. Oznacza to, że w przypadku niskiej inflacji jesteśmy w stanie nawet, co nieco zwiększyć nasze środki. Pamiętajmy, że zysk jest opodatkowany 19 procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych.

Sprawdź również:  Auta nowe czy raczej stare?

Stosunkowo nowym pomysłem jest polisolokata. Lokata w formie polisy zawierana jest na czas określony, przeważnie 6 lub 12 miesięcy. Po zakończeniu umowy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca nam prowizję za „dożycie”. Zyski te zwolnione są z obowiązku opodatkowania, dlatego na polisolokacie możemy więcej zarobić niż na tradycyjnej lokacie, a dodatkowo mamy polisę ubezpieczeniową.

Powyższe strategie to jedynie niewielki procent możliwości pomnażania oszczędności. Pamiętajmy jednak, że zanim wybierzemy odpowiednią taktykę, powinniśmy rozważyć czy zależy nam na maksymalnym zysku czy na bezpieczeństwie naszych oszczędności. Niestety trudno jest spełnić równocześnie te dwa oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.