Biura zaaranżowane w otwartej przestrzeni cieszą się ogromną popularnością wśród dużych firm zatrudniających kilkadziesiąt osób. Zainteresowanie aranżacją open space jest coraz częściej widoczne wśród małych przedsiębiorstw, które zwykle szukają różnych form oszczędności na powierzchni biurowej. W otwartej przestrzeni można ulokować wiele stanowisk pracy, bez konieczności podziału na pokoje. Pracodawcy dostrzegają również możliwość łatwiejszej kontroli pracowników oraz szansę na efektywny przepływ informacji. Ale czy praca w open space tak bardzo podoba się pracownikom, jak i właścicielom firm?
Wady pracy w open space
Praca w dużych skupiskach ludzkich oraz przy stanowiskach oddzielonych zwykle kartonowymi gipsami może nie tylko utrudniać koncentrację, ale także obniżać motywację pracowników. W miejscach o wysokim poziomie hałasu występują większą podatność na stres, duże zmęczenie oraz choroby zakaźne, które rozprzestrzenią się zwykle drogą kropelkową. Z pewnością biura zaaranżowane w otwartej przestrzeni nie będą dobrym rozwiązaniem dla introwertyków. Ponadto nieustanne przebywanie w dużej grupie ludzi może prowadzić do konfliktów i częstych nieporozumień między pracownikami. Osoby znajdujące się w takim biurze mają poczucie ciągłej kontroli pracy oraz obserwacji przez przełożonego. Nie wszyscy komfortowo czują się, gdy szef siedzi za naszymi plecami. Pod taką presją i w nieustającym hałasie niełatwo jest kreatywnie myśleć, rozwiązywać trudne sytuacje oraz kontynuować projekty wymagające zarządzania czasem. Wiele osób pracujących w open space wypala się po kilku latach przebywania w takim miejscu. Są również tacy, którzy czują się w takim biurze jak ryba w wodzie.
Zalety pracy w open space
Więcej korzyści wynikających z pracy w open space zauważają pracodawcy niż pracownicy. Z pewnością taka przestrzeń biurowa to forma oszczędności dla firmy. Nierzadko brane jest także pod uwagę zmniejszenie kosztów eksploatacji ze względu na umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu. Dla niejednego szefa usadzenie pracowników obok siebie ułatwia dzielenie ich w zespoły oraz delegowanie zadań. Ponadto zapobiega to również izolacji pracowników i wzmacnia więzi międzyludzkie.