Oszczędzanie energii w biurze nie musi być trudnym zadaniem. To forma minimalizacji kosztów finansowych, dzięki której zapłacimy mniejsze rachunki za prąd. Wystarczy kilka kroków ku efektywnemu oszczędzaniu, aby poprawić finanse firmy i zapobiec degradacji środowiska naturalnego.
Krok pierwszy: tańsze drukowanie
Drukowanie dokumentów w biurze pochłania wiele energii. Warto rozważyć zakup drukarki laserowej, która choć jest droższa od atramentowej, pracuje wydajniej i zużywa mniej prądu. Energooszczędne drukowanie to drukowanie dwustronne, dzięki czemu zużyjemy mniej papieru. Ponadto konieczne jest korzystanie z trybu oszczędzanie energii i wyłączanie sprzętu zaraz po zakończenia pracy. Nie ma potrzeby, aby drukarka była w trybie czuwania przez cały dzień, bo wtedy „pożera” sporo energii.
Krok drugi: zmiana taryfy energetycznej
Na rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej. Niektóre z nich oferują interesujące pakiety dostosowane do potrzeb małych i dużych przedsiębiorstw. Nierzadko dobrym rozwiązaniem jest zmiana dostawy energii i wybór taryfy energetycznej dostosowanej do swojej firmy. Tym bardziej że sprzedawcy prądu walczą o każdego klienta, oferując atrakcyjne ceny i dogodne warunki umowy.
Krok trzeci: wyłączanie monitora
Prawie połowa energii zużytej przez komputer stacjonarny przypada na monitor. Warto wiedzieć, że wygaszacze ekranu nie zmniejszają poboru prądu. Aby zapobiec poborowi energii, trzeba wyłączyć monitor lub skorzystać z opcji „stand-by”. Ta sama zasada powinna dotyczyć komputera – po 30 minutach przerwy można go hibernować lub ustawić opcję samodzielnego wyłączenia.
Krok czwarty: zakup energooszczędnego oświetlenia
W każdym biurze warto zastąpić stary typ oświetlenia nowym. Stosowanie źródeł światła o długiej trwałości i wysokiej energooszczędności pozwala na redukcję kosztów związanych z inwestycją i eksploatacją oświetlenia. Godne polecenia są świetlówki liniowe, które charakteryzują się trwałością i niezawodnością. Mają bardzo długi czas pracy – nawet do 90 000 godzin. Warto również wprowadzić do niektórych pomieszczeń w biurze czujniki światła oraz zainwestować w sterowane oświetlenie, np. ściemnione, które nie pracuje pełną mocą, gdy do pomieszczenie dociera światło dzienne.
Krok piąty: zamykanie okien, gdy włączono klimatyzację
Wiele energii w pomieszczeniach jest zużywane przez klimatyzację. Niekiedy zbyt wiele zimnego powietrza ucieka przez okna, które pracownicy otwierają, aby tylko przewietrzyć biuro, zapominając o tym, że przecież włączona jest klimatyzacja. Szczególnie w miesiącach letnich pamiętajmy, aby wyłączyć klimatyzację i uniknąć tzw. „nocnego chłodzenia”.
Aby oszczędniej korzystać z energii elektrycznej w biurze, warto także edukować pracowników. Im więcej zasad wprowadzimy do firmy, tym szybciej rozpoczniemy minimalizację kosztów wydanych na prąd. To długi proces, wymagający wielu wyrzeczeń od pracowników oraz pracowania nad swoimi nawykami. To wcale nie jest trudne, np. wystarczy wyłączyć światło w pomieszczeniu, gdy opuszczamy je na dłuższy czas lub rozsądniej korzystać ze sprzętów biurowych, takich jak drukarka, niszczarka i ekspres do kawy.