Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

efaktura
Biuro

Praca przy komputerze, a bezpieczeństwo

przerwy w pracyW obecnych czasach praca przy komputerze to obowiązek większości pracowników biurowych. Komputer służy do tworzenia i porządkowania dokumentów, do przesyłania informacji w firmie i poza nią, jest więc narzędziem niezbędnym. Niemniej jednak nieumiejętne wykonywanie pracy przy komputerze może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. O czym więc warto pamiętać w związku z tym?

Przepisy BHP w pracy biurowej

Jak w każdym zawodzie, również w pracy biurowej przestrzegać należy regulaminu BHP. Dzięki niemu pracownik ma zapewnione odpowiednie warunki pracy z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Nie inaczej sprawa wygląda przy pracy za biurkiem – chociaż mogłoby się wydawać, że tutaj nic nam nie grozi. Mimo to do pracy przy komputerze także trzeba się dobrze przygotować.

Prawidłowa postawa ciała podczas pracy przy komputerze.

Pracodawca jest zobowiązany stworzyć stanowisko pracy dopasowane do pracownika. Chodzi o to, by zarówno biurko, jak i monitor znajdowały się na odpowiedniej wysokości i odległości. Fotel powinien być dobrze wyprofilowany. Wszystko to wpływa na właściwą postawę ciała i bezpieczną odległość ekranu dla naszych oczu. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie potencjalnych problemów ze wzrokiem oraz kręgosłupem, które można nazwać chorobą zawodową pracowników biurowych.

Przerwy w pracy

Osobom pracującym przed komputerem przysługują także przerwy. Zgodnie z rozporządzeniem pracownik biurowy ma prawo do pięciominutowej przerwy po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przed komputerem. Dzięki temu mogą odpocząć zarówno oczy, jak i kręgosłup. Oczywiście pracownik może wykorzystać te pięć minut przerwy w dowolny sposób, chodzi jednak o to, by faktycznie była to przerwa od komputera.

Sprawdź również:  Cena energii elektrycznej – jak je obniżyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.