Praca to dla wielu z nas źródło utrzymania, ale także pasja. Gdy kochamy to, co robimy, czujemy się szczęśliwi i spełnieni. Niestety, konkurencja na rynku pracy sprawia, że w wielu wypadkach trzeba chwytać się jakiejkolwiek pracy, by zarobić na siebie i rodzinę. Gdy dodamy do tego trudne warunki pracy, stres bądź przeładowany plan zajęć, bardzo łatwo o wypalenie zawodowe. Jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?
Objawy i przyczyny wypalenia zawodowego
Wypaleniem zawodowym można nazwać ogół uczuć wywołujących wyczerpanie fizyczne, uczuciowe i psychiczne. Taki proces może rozwijać się dość długo i wybuchnąć nagle. Wpływa na każdą dziedzinę życia, nie tylko na wydajność w pracy, ale też na relacje z bliskimi, wolny czas czy stosunek do społeczeństwa. Osoba, u której stwierdzono wypalenie zawodowe, może wycofywać się z życia, zwłaszcza towarzyskiego, a także mieć myśli i zachowania o charakterze ucieczkowym. Taka osoba czuje, że nie jest w stanie dalej wykonywać swojego zawodu, co wywołuje szereg negatywnych myśli i odczuć, także na swój temat. Może odczuwać złość i niechęć, poczucie winy, codzienne zmęczenie po pracy, brak zaangażowania, awersję do spotkań i rozmów z klientami itp. Mogą pojawić się także objawy fizyczne, takie jak zakłócenia snu, tendencja do przeziębień i gryp, częste bóle głowy i problemy żołądkowe. Wypalenie zawodowe jest wynikiem długotrwałego obciążenia z intensywnej i długotrwałej pracy dla innych. W grę wchodzi także stres zawodowy, małe efekty w pracy oraz poczucie braku wsparcia ze strony zespołu pracowników lub przełożonych. Brak motywacji, dobrych relacji i współpracy, atmosfera rywalizacji i zbyt duża odpowiedzialność to najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego. Jak sobie z tym radzić?
Wypalenie zawodowe można pokonać!
Podstawą do sukcesu w walce z wypaleniem zawodowym jest zmiana myślenia na bardziej pozytywne. Trzeba też nauczyć się wyrażania własnych uczuć i określania granic. Osoba nieasertywna nie potrafi odmawiać, przez co przyjmuje na siebie zbyt dużo obowiązków, co jest najczęstszym powodem wypalenia. Komunikacja w pracy ma więc niebagatelne znaczenie. Dobrze też mądrze planować zadania, by nie podjąć się kilku naraz, gdyż wtedy najpewniej żadnego z nich nie wykonamy w sposób zadowalający. Nie unikajmy przerw w pracy, które nam się swoją drogą prawnie należą. To czas, gdy możemy chwilę odetchnąć i odzyskać już utraconą energię. Dzięki temu jesteśmy bardziej wydajni. Jeśli natomiast mamy możliwości i chęci, by się rozwijać zawodowo, korzystajmy z tego. Da nam to poczucie, że stajemy się jeszcze bardziej wartościowszymi pracownikami, a wtedy trudno o wypalenie zawodowe.