Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes pomysł na biznes

Jak napisać biznesplan?

Biznesplan
Biznesplan

Każdy, kto chce założyć swoją działalność wie, że pierwszym krokiem do zrealizowania tego celu jest napisanie biznesplanu. Bez niego nie uda nam się uzyskać żadnych świadczeń czy dofinansowania. O czym trzeba pamiętać, pisząc biznesplan?

Biznesplan krok po kroku

Bez wątpienia biznesplan powinien być napisany w sposób uporządkowany, przejrzysty, a jednocześnie dokładny i szczegółowy. Powinny się w nim znaleźć wszystkie ważne informacje dotyczące naszej firmy. Na początku więc warto przemyśleć, co tak właściwie planujemy w związku z naszym przyszłym biznesem.

W pierwszej kolejności musimy określić charakterystykę przedsięwzięcia, a więc kim jesteśmy i co chcemy osiągnąć swoim pomysłem na biznes. Kolejna sprawa to określenie usług bądź produktów, czyli krótko mówiąc, opis profilu naszej firmy oraz tego, czym się będziemy zajmować. Następnie musimy scharakteryzować krótko rynek klientów, do którego chcemy trafić, a także opis mocnych i słabych stron potencjalnej konkurencji, jaka może na nim wystąpić. Bardzo ważna jest też kwestia marketingu i sprzedaży, czyli planowane ceny produktów i usług, a także obroty i przychody na najbliższe kilka lat. Przy tym punkcie warto od razu określić plan finansowy, czyli jaki kapitał jest nam potrzebny, aby nasz interes się rozwinął. Niezbędne są tu dokładne wyliczenia, same założenia nie wystarczą. Na koniec należy przedstawić szanse i zagrożenia, a także wizję rozwoju firmy w przyszłości, najlepiej na najbliższe pięć lat.

Dobry biznesplan to połowa sukcesu

Prawidłowo napisany biznesplan pozwoli nam samym określić, czy nasz pomysł na biznes ma szansę przetrwać na rynku i dać nam oczekiwane dochody. Dlatego, jeśli masz w planach założyć swoją działalność, nie szczędź czasu, sił i wysiłku, by stworzyć najlepszy biznesplan!

Sprawdź również:  Samochód na firmę, czyli leasing samochodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.