W dzisiejszych czasach, gdy rynek otwiera przed nami coraz większe możliwości, wielu decyduje się na założenie swojej firmy. I coraz częściej siedzibą tej firmy staje się nasz własny dom. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale musi być dobrze przemyślane i zaplanowane.
Zalety z posiadania domowego biznesu
Posiadanie własnej firmy daje nam pewną miarę niezależności. Chociaż odpowiadamy za wiele spraw związanych z działalnością, to jednak nie zdajemy z nich sprawy u swojego pracodawcy – sami nim dla siebie jesteśmy. Prowadzenie firmy w domu to korzystne rozwiązanie przynajmniej z kilku powodów. Jakich? Wymieńmy kilka z nich:
1. Niskie koszty – nie musimy wydawać pieniędzy na wynajem i utrzymanie biura, a także na dojazdy do niego.
2. Brak presji i pośpiechu – każdego dnia sami decydujemy, ile czasu chcemy poświęcić na pracę.
3. Brak uzależnienia i odpowiedzialności za pracowników i ich ewentualne błędy – sami mamy wszystko pod kontrolą; ma to też związek z obniżeniem kosztów, które wynikałyby chociażby z płacenia im comiesięcznego wynagrodzenia.
4. Większa ilość czasu dla rodziny i bliskich – jeśli jest taka możliwość, niektórzy członkowie rodziny mogą nawet z nami współpracować.
O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się założyć i prowadzić firmę w domu?
Oczywiście warto zacząć od kapitału zakładowego, gdyż jego potencjał w większości przypadków warunkuje zakres działalności i tempo rozwoju. Warto już na samym początku określić, ile chcemy zainwestować i jakich efektów oczekujemy przy takim budżecie. Jeśli chcemy wystartować z impetem, a nasze możliwości finansowe nie są wystarczające warto zastanowić się nad różnymi formami dofinansowania. Proces ich przyznawania jest jednak długotrwały i wymaga spełnienia wielu szczegółowych kryteriów. Jeśli zależy nam na czasie i mocno wierzymy w nasz pomysł na biznes warto zastanowić się nad pożyczką gotówką. Na przykład Citi Bank oferuje tutaj: kredyty gotówkowe nawet do 120 tys zł, minimum formalności i szybką wypłatę gotówki w dniu podpisania umowy.
Jeśli już mamy zaplanowany budżet na start i określone cele, skupmy się na tym, by firmę prowadzić w sposób profesjonalny i zgodny z prawem. Wiąże się to z wygenerowaniem w domu osobnego pomieszczenia na biuro, jeśli przyjmujemy w nim Klientów, zakupem wszystkich potrzebnych sprzętów, a także uregulowaniem spraw urzędowych. Do tego dochodzi nasza samodyscyplina i zaangażowanie w pracę, by zawsze być na bieżąco z potrzebami naszych Klientów i móc je szybko zaspokajać.
Wielu przekonało się, że prowadzenie firmy w domu to naprawdę świetny pomysł!