Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Finanse

Jak dostać dofinansowanie na panele woltaiczne?

W ramach programu dofinansowania OZE, można otrzymać dotację na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych. Dotacja jest limitowana i wynosi do 40% i nie więcej niż 8.000 PLN – w przypadku osoby fizycznej i odpowiednio do 85% i maksymalnie 15 mln EUR – w przypadku przedsiębiorcy. Można też otrzymać niskooprocentowany kredyt.

Warunki otrzymania wsparcia finansowego: Należy dobrze umotywować wniosek i przeanalizować zasadność dofinansowania. Ważna jest dobra ocena lokalnego nasłonecznienia i korzyści, jakie uzyskamy dzięki instalacji. Warunki są rygorystyczne, wymagają raportowania zrealizowanej inwestycji, a w przypadku dużego błędu w ocenie oszczędności, trzeba się liczyć nawet z nakazem zwrotu dotacji.

panele fotowoltaiczne

Dlaczego warto korzystać z dotacji?

Łatwo policzyć, że wykonanie instalacji fotowoltaicznej w większości przypadków jest bardzo korzystne. Daje wymierne oszczędności finansowe i przyczynia się do redukcji emisji CO2. Dodatkową korzyścią jest dotacja państwowa, dzięki której amortyzacja kosztów następuje dużo wcześniej. Od tego momentu można się cieszyć darmową energią.

Szybsza amortyzacja vs bardziej wydajna instalacja: Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, ale jednocześnie „zwracają” też poniesione koszty, czy je amortyzują. Dotacje państwowe na OZE znacząco przyśpieszają pełny zwrot tych kosztów. Z drugiej strony, mając na uwadze wsparcie i większe możliwości finansowe, warto przemyśleć bardziej rozbudowaną, droższą, ale i bardziej wydajną instalację.

Jak wysoką dotacje na panele fotowoltaiczne można otrzymać?

W przypadku osób fizycznych przewidziana dotacja z programu dofinansowania OZE sięga 40%. Kwota dotacji nie może jednak przekroczyć limitu 8.000 PLN. Dotację może być wykorzystana na zakup paneli fotowoltaicznych i pozostałych elementów instalacji, a także ich montaż. Kwota jest istotna dla budżetu, a ponadto właściciel staje się prosumentem.

Sprawdź również:  Energetyka – czy Polsce grozi brak mocy?

Dotacje dla przedsiębiorców: W przypadku przedsiębiorców dotacje również są limitowane, ale kwoty limitów są znacznie wyższe niż w przypadku osób fizycznych. Kwota limitu wynosi do 85% kosztów zakupu ogniw i montażu całej instalacji, ale i nie więcej jak 9,5 mln EUR. To bardzo poważna kwota dla budżetu przedsiębiorstwa i powoduje szybką amortyzację pozostałych 15% kosztów.

Gdzie się ubiegać o dofinansowanie?

Uzyskanie przez osobę fizyczną dofinansowania na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych wymaga złożenia wniosku. Koordynatorem dofinansowania jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Firma PAKTINO, w ramach swoich usług, oferuje bezpłatną pomoc w załatwieniu formalności i uzyskaniu dotacji.

Dotacje dla przedsiębiorcy: W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przedsiębiorca może otrzymać dotację na zakup systemu fotowoltaicznego. Koordynatorem dofinansowania są wojewódzkie jednostki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc w załatwieniu dotacji oferuje firma PAKTINO

Dofinansowanie vs kredyt

Zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca mogą starać się o dotację z programu dofinansowania OZE na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Oprócz dotacji można też uzyskać preferencyjny kredyt, które w sumie sfinansują całą inwestycję, nawet do 100% kosztów. Oprocentowane takiego kredytu wynosi R=1%, a czas finansowania do 15 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.