Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

emerytura Inwestycje w przyszłość

Nowy zasady publicznych emerytur – co się zmieniło w tym roku?

5 marca parlament dokonał zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nazywanej potocznie po prostu ustawą o emeryturach, czy też ustawą Bańkowskiej – od Anny Bańkowskiej, posłanki, ekonomistki, byłej szefowej ZUS-u, która zaproponowała te zmiany. Nowe zasady weszły w życie od 1 maja, a od tego czasu poprawiło się kilka poprawek i dostosowanych do nich pomniejszych zmian prawnych. Większość spośród tych, którym daleko jeszcze do emerytury, raczej te zmiany przeoczyła, aczkolwiek oczywiście drobne pozornie zmiany dotyczące emerytury mogą w praktyce dotyczyć sporych kwot w naszej przyszłości. Celem tegorocznej ustawy, którą Sejm przyjął jednogłośnie, była próba zachowania emerytur na lepszym poziomie w sytuacji, gdy demografia kraju jest widocznie spadkowa i obecnym pracującym grozi sytuacja, gdy emerytura nie będzie odzwierciedlała tego, ile „włożyli” w postaci składek. Jakie zmiany wprowadzono w związku z możliwością rozliczania emerytury przyznanej na nowych zasadach?

Emerytura. Źródło: Pixabay.com.
Emerytura. Źródło: Pixabay.com.

Jedną z podstaw jest nowa „tablica średniego dalszego trwania życia”, która w miarę czasu staje się mniej korzystna – oczywiście, średnia długość życia rośnie, za czym idą mniejsze miesięczne emerytury. Najważniejsza zmiana dotyczy osób, które po przekroczeniu wieku emerytalnego nadal będą pracować: teraz mogą wybrać, by mimo wszystko skorzystać z tablic obowiązujących w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, nie momencie przejścia na emeryturę. Osoby, którym już przyznano prawo do emerytury na nowych zasadach, ale spełniają ten warunek, również mogą zwrócić się o przeliczenie, jeśli będzie to dla nich korzystne.

Za jedną z największych grup beneficjentów tegorocznych zmian uważa się kobiety, które przed rokiem 1999 przebywały na urlopie wychowawczym. Jak wiadomo, dla osób pracujących przed 1999 r. podstawą do obliczenia emerytury jest kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego. Mnożnik wymiaru kapitału na okres urlopu wychowawczego wynosił wcześniej 0,7, teraz zaś – 1,3. Także studia odbyte w tym czasie dają teraz więcej. Mogą być uwzględnione w okresie do jednej trzeciej okresów składowych w naszym życiu.

Sprawdź również:  Jak rynek prosumencki może zmienić strukturę dostarczania energii w Polsce?

Innym przykładem osób, które mogły zyskać na tegorocznych zmianach, to ludzie urodzeni przed 1949 r., którzy przed poprzednią reformą emerytalną przepracowali zauważalnie długo, tak więc rósł im kapitał początkowy. Różnica po przejściu na nowe zasady przeliczenia może być zauważalna, nawet po, oczywiście, odjęciu od podstawy emerytur, które te osoby już do tej pory pobrały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.