Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie Inwestycje w przyszłość Oszczędzanie

Jakie wydatki na zwierzę uchronią jego zdrowie?

Mówi się czasem, że najlepsze inwestycje to inwestycje w ludzi, ale jeśli znajdziemy ducha tej wypowiedzi, to zapewne łatwo będzie zgodzić się, że inwestycje w zwierzaki również można zaliczyć do grupy tych najwartościowszych. W końcu przyjaźń jest bezcenna. Dla niektórych rasowe zwierzę jest wręcz dosłownie inwestycją, także finansową, ale większość Polaków zadowala się psami czy kotami, których wartość rynkowa jest niewielka, ale sentymentalna – niezmierna. Nie zawsze zwierzęta te są zadbane, choć mentalność w społeczeństwie zdecydowanie zmienia się w ostatnich latach i w tym względzie. Dlatego planując wydatki domowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko salon spa czy karnet na siłownię, ale też przeznaczyć nieco grosza na zdrowie i samopoczucie pupila. Oto kilka sfer życia zwierzaka, o których można szczególnie pomyśleć.

Odpowiednie karmienie i zabawa są potrzebne pupilom. Źródło: Pixabay.com.
Odpowiednie karmienie i zabawa są potrzebne pupilom. Źródło: Pixabay.com.

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u kota czy psa najważniejszą metodą na zachowanie zdrowia jest regularne badanie. Współczesna medycyna potrafi naprawdę o wiele więcej, niż metoda „na oko” i domyślanie się. Warto odwiedzać weterynarza raz na rok i zadbać razem z nim o choćby stan zębów, wagę i unikanie pasożytów. Przede wszystkim – o odżywianie, które na co dzień jest najważniejszą praktyką, która ma wpływ na zdrowie. W czasach miejskich mieszkań, zwierzęta często mogą popaść w wyjątkowo niezdrową otyłość. Ale to nie jedyne ryzyko. Wiele „domowych” posiłków nie jest wcale idealnych dla organizmu zwierzęcia. Mimo stereotypu kota pijącego mleka, większość kotów nie toleruje laktozy, może słabo trawić niektóre warzywa i owoce – nawet surowe mięso może, poprzez bakterie, zaszkodzić. Rozwiązaniem może być oczywiście karma dla kota, dostępna w wielu odmianach, także tych dla bardziej wybrednych kociaków jak Gourmet Perle. W każdym razie – lekceważenie diety to prosta droga do chorób zwierzaka.

Sprawdź również:  Sieć światłowodowa w Polsce – inwestycje w szybszy internet

Wiele kotów i psów domowych łapie tasiemca, czasem inne pasożyty – zazwyczaj przyczyną jest pchła, którą połyka zwierzę. W tym przypadku możliwe metody zapobiegania i leczenia to odpowiednie środki prewencyjne oraz kontrole u weterynarza dotyczące pojawiających się w danym obszarze pasożytów. Dobrym wydatkiem będzie również zestaw szczepionek. Oprócz kwestii ciała, nie warto zapominać o aktywności umysłowej, której zwierzę potrzebuje tak samo, jak człowiek, tyle że w dostosowanej dla siebie formie – zapewnienie psu i kotu zabawek na cały dzień to również inwestycja w jego zdrowie i samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.