Inwentaryzacja to czynności rachunkowe mające na celu ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów przedsiębiorstwa i sporządzenie ich szczegółowego spisu. Zwykle inwentaryzacja kojarzy nam się głównie z działalnością handlową, czyli liczeniem towarów na koniec miesiąca lub roku. Podczas wykonywania inwentaryzacji mogą się jednak zdarzyć różne błędy. Jakie?
Nieprawidłowości, jakie pojawiają się w trakcie inwentaryzacji można podzielić na kilka grup, a mianowicie:
– ogólny przebieg;
– przebieg spisów;
– przebieg potwierdzeń salda;
– przeprowadzenie weryfikacji;
– dokumentacja;
– rozliczenie inwentaryzacji.
Czego nie robić podczas inwentaryzacji?
W związku z tym, iż ustawa o rachunkowości nie zawiera sztywnych zasad dotyczących przebiegu inwentaryzacji, w gestii kierownictwa leży ustalenie takich szczegółowych zasad, które pozwolą wykonać ją sprawnie i, co ważne, bezbłędnie. Czego zatem należy unikać?
Przede wszystkim inwentaryzacja musi być przeprowadzona starannie. Tylko wtedy uda nam się uniknąć błędów, do których zaliczamy:
– błędną wycenę inwentaryzowanych składników;
– niezgodne kwoty i konta w księgach rachunkowych pojawiające się w wyniku błędnego ujmowania różnic inwentaryzacyjnych;
– nieujawnienie występujących nadwyżek;
– powierzchowna weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych bez odpowiedniego sprawdzania;
Pamiętając o tym, z pewnością łatwiej będzie nam wykonać w swoim przedsiębiorstwie inwentaryzację w sposób uporządkowany, zorganizowany i staranny.
Metody inwentaryzacji
Istnieją dwie metody przeprowadzania inwentaryzacji: ręczna i za pomocą narzędzi informatycznych, do których zaliczamy między innymi drukarkę etykiet, oprogramowanie do zarządzania majątkiem, czytniki kodów kreskowych lub kolektory danych.