Zatrudnianie w firmie pracowników wiąże się z udzielaniem im urlopów, a także L4. W związku z chorobą płatnik zasiłków jest zobowiązany wyliczyć okres zasiłkowy, jaki się należy pracownikowi. Jak więc obliczyć prawidłowo okres zasiłkowy?
Co mówi ustawa…
Wedle ustawy dotyczącej płacenia obliczenia okresu zasiłkowego, maksymalne okresy pobierania świadczeń wynoszą: 182-270 dni w przypadku zasiłku chorobowego oraz 12 miesięcy w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli po upływie tego okresu pracownik nadal jest niezdolny do pracy z tego samego powodu, nawet po upływie kolejnych 60. dni, zasiłek już mu nie przysługuje. W takich okolicznościach ma on możliwość ubiegać się o dodatkowe świadczenie rehabilitacyjne lub rentę wynikającą z niezdolności do dalszej pracy.
Jak ustalamy okres zasiłkowy?
Jeżeli niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszym okresie niezdolności do pracy po przerwie 60 dni, gdy jest spowodowana tą samą chorobą, ubezpieczony może skorzystać z łącznego okresu zasiłkowego wynoszącego 270 dni.
Również jeżeli niezdolność do pracy wywołana gruźlicą nastąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy wywołaną innymi przyczynami, okresy te zlicza się do 270 dni.
Trzeba pamiętać, iż okresy niezdolności do pracy z powodu tych samych bądź różnych przyczyn zdrowotnych można zliczyć, jeżeli nie występują między nimi żadne przerwy.
Ponadto do okresu zasiłkowego wlicza się też inne przyczyny niezdolności do pracy, a mianowicie:
– leczenie uzależnienia alkoholowego bądź narkotykowego w zakładzie zamkniętym;
– poddawanie się niezbędnym badaniom lekarskim wymaganych od kandydatów na dawców tkanek, komórek i narządów;
– w wyniku decyzji wydanej przez odpowiedni organ odnośnie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u ludzi.