Kwota dochodu wolnego od podatku jest jednym z elementów systemów podatkowego w naszym kraju. Wiele osób zastanawia się, czy przysługuje im brak konieczności opodatkowania swojego dochodu. Na czym więc polega kwota wolna od podatku? Kiedy nie trzeba płacić podatku dochodowego?
Kwota wolna od podatku – definicja
Suma rocznych dochodów przypadających na przeciętego Kowalskiego, która nie podlega opodatkowaniu – tak w kilku słowach można zdefiniować, czym tak naprawdę jest kwota wolna od podatku. Jest z góry określana przez Ministerstwo Finansów, jej wysokość może zmienić się z roku na rok. Znając jej wysokość, możemy obliczyć podstawę opodatkowania, od której na koniec roku płacimy podatek do Urzędu Skarbowego. Uwaga! Jeżeli roczny dochód typowego Kowalskiego nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, to konieczne jest rokroczne złożenie deklaracji PIT. Wówczas Urząd Skarbowy powinien zwrócić zaliczki na podatek dochodowy.
Zwrot podatku dochodowego – kiedy masz szansę?
Można otrzymać zwrot podatku od Urzędu Skarbowego bez względu na to, czy zarobiło się w ciągu roku kwotę niższą lub równą kwocie wolnej od podatku. Po wypełnieniu zeznania podatkowego może okazać się, że Urząd Skarbowy jest winny nam pieniądze. Dochodzi do takiej sytuacji wtedy, gdy zostały nieprawidłowo naliczone zaliczki na podatek dochodowy przez księgowość danej firmy. Wystarczy, że pracodawca naliczy podatek według nieodpowiedniego progu podatkowego i już dochody pracownika nie przekroczą danej sumy. Często mamy szansę na zwrot podatku dochodowego, gdy korzystamy z różnych ulg podatkowych, np. na dziecko. Im prędzej rozliczymy się z fiskusem, tym szybkiej otrzymamy pieniądze. Warto zatem wysyłać swoje zeznania podatkowego przez Internet.