Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes pomysł na biznes

Firma rodzinna – dlaczego warto?

Prowadzenie biznesu z rodziną może być wysokodochodową działalnością handlową lub usługową. Firmy rodzinne stają się coraz bardziej popularne, bo biznes prowadzony z pokolenia na pokolenie nierzadko ma silną pozycję na rynku, opartą na wzajemnej lojalności, zaufaniu i zaangażowaniu. Familijna działalność gospodarcza ułatwia start w życiu zawodowym młodszym członom rodziny, którzy dopiero „raczkują” na rynku pracy. Jakie są jeszcze inne zalety firmy rodzinnej?

Mniej stresu

Praca z osobami bliskimi i krewnymi nie wywołuje tyle sytuacji stresujących, co etat w korporacji. Tam każdy ciągle chce coś od nas i wszystkie zadania są ASAP – nierzadko nawet wtedy, gdy nie są tak pilne, jak mówi szef. Pracując z rodziną, możemy liczyć na zrozumienie, że mamy gorszy dzień, jesteśmy przeziębieni lub nie radzimy sobie z pewnym zadaniem. W firmie rodzinnej jest więcej empatii, wyrozumiałości i solidarności niż w niejednym przedsiębiorstwie, w którym panuje przekonanie, że pracownika można zawsze wymienić.

firma rodzinna
źródło: https://pixabay.com

Mniej oszustwa

Prowadzącą rodzinny biznes handlowy, nie musimy obawiać się, że pieniądze znikną z kasy za sprawą obcego człowieka, który przecież wydawał się być takim uczciwym i zaangażowanym w naszą działalność gospodarczą. W firmie rodzinnej panuje zasada działania wspólnie w jedności, bo zyski będą dzielone dla każdego. Im będziemy bardziej się angażować, tym więcej środków finansowych uzyskamy. Tutaj możemy liczyć na premie, dodatki i podzielenie się między sobą nadwyżką. W familijnej działalności można rozmawiać naprawdę szczerze, nie obawiając się tego, że ktoś nas wyrzuci z pracy i zostaniemy bez pieniędzy na życie.

otwarte laptopy
źródło: https://pixabay.com

Więcej elastyczności

Firma rodzinna zapewnia sporą elastyczność czasową. Nie musimy planować z rocznym wyprzedzeniem naszego urlopu. Nie jesteśmy uzależnieni od szefa w sprawie wcześniejszego wyjścia z pracy, by odebrać dziecko z przedszkola lub po prostu pojechać do urzędu.  Nie potrzebujemy brać specjalnie dnia wolnego, aby pójść do lekarza w godzinach pracy. W firmie rodzinnej możemy wyjść z firmy, kiedy tylko chcemy. Tę sferę życia można uregulować zwykłą umową między małżonkami, krewnymi czy na linii rodzic-dziecko.

Sprawdź również:  Jak napisać dobry biznesplan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.