Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes wiadomości finansowe

Walka z bezrobociem, cz. II

Kontynuujemy temat bezrobocia i tego, jak można by go zwalczyć w naszym kraju, ponieważ jest to naprawdę palący problem. Dzisiaj przedstawię Wam kolejne dwa pomysły, które pomogłyby je zmniejszyć skutecznie i trwale.

Uelastycznienie umów o pracę

Problemami, które wciąż w tej kwestii wpływają na sporą stopę bezrobocia jest szara strefa, a także wydłużanie wieku emerytalnego. Chociaż obecnie pracę podejmuje w Polsce aż 16 milionów Polaków, w porównaniu ze statystykami odnośnie bezrobocia nie ma to tak naprawdę większego znaczenia. Co więc należałoby zrobić? Mówiąc o uelastycznieniu umów o pracę, mamy na myśli sprowadzenie ich do tych samych zasad, na których zawierane są umowy cywilnoprawne. W tym wypadku rekompensatą dla budżetu państwa mogłyby być większe podatki VAT. Takie rozwiązanie jest co prawda krótkoterminowe i bez kolejnych kroków nie dałoby widocznych zmian, niemniej warto byłoby właśnie od niego zacząć.

Obniżenie kosztów pracy

Chodzi nam dokładnie o horrendalne sumy, jakie płaci pracodawca chcący zatrudnić pracownika w oparciu o umowę o pracę. Przykładowo: Pracownik zatrudniony za minimalną kwotę kosztuje swojego pracodawcę aż 1800 zł. W skład tej sumy wchodzą wszelkie opłaty związane z podatkami i ubezpieczeniami społecznymi oraz zdrowotnym. W efekcie pracownik dostaje „na rękę” jedynie 1100 zł. Takie warunki sprawiają, że zarówno pracownik, jak i pracodawca nie widzą żadnych korzyści w zatrudnieniu, w związku z czym rozrasta się szara strefa. A to nie wpływa korzystnie na poziom bezrobocia, ani tym bardziej na budżet państwa, skoro do jego kasy nie ma wpływów. Oprócz zmniejszenia kosztów pracy powinno się też stanowczo karać pracodawców za nielegalne zatrudnianie pracowników. Wtedy z pewnością wzrosłaby liczba zatrudnionych osób, a tym samym zmniejszyła się stopa bezrobocia.

Sprawdź również:  Bezrobocie wśród młodych ludzi w Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.