Mieszkanie Twoich marzeń – kupno czy wynajem?
Wielu młodych ludzi, chcących rozpocząć dorosłe życie, wyjeżdża do stolicy, szukając pracy oraz mieszkania. Jeśli chodzi o mieszkania, Warszawa ma bogaty rynek ( jak np. deweloper Polnord http://www.polnord.pl/) lokali zarówno na zakup, jak i wynajem. I tutaj może rodzić się pewna wątpliwość, mianowicie co opłaca się bardziej: wynajmowanie mieszkania w Warszawie czy też jego zakup?
Zanim podejmiesz decyzję…
Nie da się ukryć, że jest to poważna decyzja, ponieważ zakup mieszkania to potężny wydatek. Pochopny wybór mogłaby się dla nas skończyć bardzo źle i wpakować w spore problemy finansowe. Warto więc przeanalizować kilka faktów.
Po pierwsze, kupno mieszkania w Warszawie, czy jakimkolwiek innym mieście, nierozerwalnie wiąże się z kredytem, których oprocentowanie może się zmieniać w zależności od nastrojów panujących na rynku. Nawet jeśli ceny mieszkań w jakimś okresie spadają, nie oznacza to, że równie opłacalne będzie wzięcie kredytu. Poza tym banki nie udzielają kredytów od tak, trzeba spełnić wiele warunków, którym młody człowiek dopiero rozpoczynające dorosłe życie zwyczajnie nie jest w stanie podołać. Kredyty rozłożone na raty wiążą nas nawet na pół wieku, czyli właściwie do końca życia. W komfortowej sytuacji mogą być osoby, które mają umowę o pracę i dobrze zarabiają.
Zatem na początek wynajęcie mieszkania może okazać się tańsze i łatwiejsze, niż kupno. Ale tutaj musimy mnóstwo czasu poświęcić na poszukiwanie zadowalającej nas oferty. Mieszkania na wynajem mogą być puste lub umeblowane. Poza tym osoba wynajmująca zazwyczaj do czynszu i mediów dolicza marżę dla siebie, więc ogólny koszt wynajmu może wynosić nawet 2000 zł i więcej. Życie i mieszkanie w Warszawie nie należy do najtańszych, trzeba więc również to wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujemy się na wynajem, warto wcześniej obejrzeć interesujący nas lokal i dopytać o różne szczegóły właściciela.
Podsumowując, każda z opcji – wynajem lub kupno mieszkania – ma swoje wady i zalety. Decyzję należy oprzeć na swoich własnych możliwościach, zarobkach i oczekiwaniach.