Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Gospodarka Oszczędzanie i inwestowanie

Czy energia będzie tanieć?

Wiele wskazuje na to, że tak. Ale powoli. Na razie nie zapowiadają się większe zmiany, podobne jak w roku 2013, gdy ceny energii spadły o dobrych kilka procent. Już w grudniu polski Urząd Regulacji Energetyki ustala dostawcom taryfy na przyszły rok, tak więc wiemy, że zmiany na rok 2015 nie są wielkie, można je oszacować na 1-2 zł miesięcznie więcej w rachunku, niż w zeszłym roku. Jak szacuje Ministerstwo Gospodarki już teraz, nic na razie nie wskazuje, by cennik energii miał się znacząco zmienić również w 2016 r.

 

dostawcy energii
Źródła energii. Zdjęcie: Wikipedia.pl

Postępują przepisy dotyczące dbania o środowisko, które niepokoiły wiele osób związanych z branżą. Obecnie wygląda na to, że jeśli będą one dla kogoś niekorzystne, to najwyżej dla inwestorów. Urząd Regulacji Energetyki nie zgodził się jesienią 2014 r. z częścią dostawców, by wymagania dotyczące ilości prądu produkowanego w kogeneracji (wytwarzanie w jednym procesie kilku rodzajów energii) miały być powodem do podwyższenia cen. Oficjalne stanowisko firmy PGE jest takie, że również pakiet klimatyczny nie ma związku ze zmianą cen. Aby być na bieżąco z niezwykle dynamicznym rynkiem surowców kopalnych, warto sprawdzać na bieżąco cennik energii, dostępny choćby pod tym adresem: http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/oferta.

 

Hurtowe ceny energii powinny spadać, ponieważ coraz więcej z polskich aktywnych elektrowni będzie należeć do grona bardziej wydajnych. Tradycyjne w naszym kraju elektrownie napędzane węglem kamiennym wymagają dużych kosztów. Po pierwsze, zakupu węgla, po drugie, dowiezienia go na miejsce. Im więcej elektrowni wydajnych, tym z czasem ceny hurtowe energii tańsze. Po postawieniu np. elektrowni wiatrowej, koszta utrzymania są bardzo niewielkie, przez co i ceny spadają. Coraz częściej nieaktywne są te najdroższe elektrownie, do których kosztów działania dostosowywane są ceny. Konkurencja sprawia, że również efektywność elektrowni na węgiel kamienny ma w najbliższych latach wzrosnąć o zauważalny ułamek. Na razie nie wiadomo, czy Polska zdecyduje się postawić elektrownię atomową, ale gdyby takowa powstała, na pewno wiązałoby się to na dłuższą metę także ze spadkami cen, bo koszty jej działalności również są dość niewielkie.

Sprawdź również:  Ustawa o kredytach walutowych i jej zmiany – skutki dla banków

 

Dla inwestorów szanse na spadek cen energii są sporym ryzykiem, co, paradoksalnie, może spowolnić znacznie procesy powstania nowych, wydajniejszych elektrowni. W końcu wykładają pieniądze na ich budowę po to, by zarobić.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.