Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Finanse Gospodarka Oszczędzanie i inwestowanie

Zmiana dostawcy prądu coraz popularniejsza w kraju

Polska publika nadal rozgrzewa się do możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej, chociaż w porównaniu do podobnej sytuacji na rynku gazu – dynamika jest tutaj wręcz gorąca. Chociaż niby możliwość ta wprowadzona została w roku 2007, to dopiero po popularyzacji, promocji i ułatwieniach ilość osób, które zmieniają dostawcę, przestała być mikroskopijna. W latach 2010-2012 co roku ilość osób zmieniających dostawcę prądu wzrastała kilkukrotnie, tak że z ok. tysiąca rośnie wzrosła do ponad 100 tys. Kolejne comiesięczne dane Urzędu Regulacji wskazują, że liczba zmieniających w roku 2015 może już nie rośnie, ale trzyma się na poziomie ostatnich lat. Co miesiąc dostawcę prądu zmienia ok. 10 tys. klientów indywidualnych i ok. 2 tys. klientów biznesowych. Razem, od momentu wprowadzenia tej opcji, takiej zmiany dokonało prawie 350 tys. gospodarstw oraz niemal 150 tys. firm. Tak więc tylko w ciągu tego roku – jego siedmiu miesięcy – liczba ta wzrosła o ok. 15%. Razem oznacza to, że już niemalże pół miliona Polaków zmieniło dostawcę – to nadal mniejszość, ale już całkiem dostrzegalna.

Dostawa energii
Dostawa energii. Źródło: Pixabay.com.

Warto pamiętać, że zmiana dotyczy tylko dostawcy prądu, a więc firmę, która nim handluje. Musi go zakupić od dystrybutora, który odpowiada za produkcję energii i infrastrukturę (linie wysokiego napięcia, transformatory itp.), i ma z góry ustalone stawki. „Na górze” cały układ pozostaje dość statyczny i regulowany odgórnie – taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, a kraj podzielony jest regionami na „strefy wpływów” czterech gigantów – Energa na północy, PGE na wschodzie, Enea na zachodzie, i Tauron na południu. Różnica cen samych sprzedawców nie może więc zazwyczaj być kolosalna, choć w niektórych okolicznościach może wynosić kilkadziesiąt procent. W przypadku dużych firm czy domów, całkiem często można łatwo znaleźć zmianę, która da oszczędność rzędu stu czy kilkuset złotych rocznie.

Sprawdź również:  Jak zredukować wydatki na prowadzenie firmy?

Popularność zabiegu rośnie, ponieważ sprzedawcy starają się ułatwić zakupienie ich usług. Dostawca energii załatwia zazwyczaj wszelkie formalności z każdą z zaangażowanych w proces firm. Niektóre firmy wprowadziły nawet „starter” do sprzedaży w kioskach. Inne umożliwiają proces kilkoma kliknięciami w internecie. Sprawdź jak łatwa jest dziś zmiana dostawcy energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.