Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne

Faktura elektroniczna: nowoczesna, wygodna i bezpieczna

Dziesiątki segregatorów zapełnionych papierami i uginające się pod nimi półki w archiwach i biurach księgowych… Pomimo zmiany zapisów prawa w styczniu 2013 roku wiele księgowych nadal na co dzień otacza się tonami papierów, na których wydrukowane są faktury. Wspomniane zmiany w prawie uznały faktury elektroniczne za w pełni wystarczające do finalizacji płatności. W praktyce oznacza to, że nie ma już konieczności wystawiania faktur papierowych, podpisywania, pieczętowania i wysyłania ich pocztą tradycyjną, co z kolei często skutkowało zaginięciem faktury w drodze do adresata. Obecnie wystarczy faktura elektroniczna i wysłanie jej do kontrahenta, który nawet nie ma obowiązku jej drukowania, faktura taka powinna być natomiast przechowywana (podobnie jak wersja papierowa), ponieważ stanowi dowód rozliczenia.

Regały wypełnione kilogramami papierowych faktur odchodzą w przeszłość - zastępuje je faktura elektroniczna (źródło grafiki: Pinterest)
Regały wypełnione kilogramami papierowych faktur odchodzą w przeszłość – zastępuje je faktura elektroniczna (źródło grafiki: Pinterest)

Zasadniczą przewagą faktury elektronicznej nad tradycyjną jest jednak przede wszystkim fakt, że wersję elektroniczną możemy zapisać na dysku komputera bez konieczności jej drukowania. Jeśli obawiamy się, że nasze faktury zostaną utracone z powodu awarii komputera czy dysku zewnętrznego bądź innego nośnika, zawsze możemy skorzystać z aplikacji Flow4You. Jest to innowacyjna platforma internetowa do zarządzania fakturami VAT, dzięki której w bardzo łatwy sposób możemy zaimportować, wystawić i przesłać faktury do naszych kontrahentów.

Oznacza to przede wszystkim, że nie musimy posiadać nawet dodatkowego programu księgowego, by móc wystawić fakturę. Jeśli już wyślemy ją kontrahentowi, możemy liczyć na automatyczne otrzymanie potwierdzenia jej odczytania oraz akceptacji. Każdy, kto miał do czynienia z tradycyjną księgowością, doskonale pamięta proces przesyłania faktury w formie papierowej: generacja w specjalnym programie (albo odręcznie), podpisywanie, pieczętowanie, archiwizacja kopii papierowej, wysyłka na poczcie i długie oczekiwanie… Bez jakiejkolwiek informacji o dostarczeniu przez pocztę do działu księgowości naszego kontrahenta, bez potwierdzenia akceptacji przez szefa – w praktyce oznaczało to nawet kilkutygodniowe oczekiwanie na płatność, która mogła nawet ostatecznie wcale nie nadejść z powodu zagubienia dokumentów w drodze.

Sprawdź również:  Trendy w regionie – 2014 dobry dla inwestycji w Europie Wschodniej

Na szczęście o czasach, w których jedyną dopuszczaną formą rozliczeń była faktura papierowa, możemy spokojnie zapomnieć. Współczesna księgowość w nowoczesnej firmie jest zdecydowanie zajęciem dużo łatwiejszym i mniej stresującym. Dzięki witrynom internetowym w rodzaju Flow4You wszystkie nasze faktury możemy przechowywać w archiwum elektronicznym w sieci, zabezpieczonym równie skutecznie, jak wszystkie systemy bankowe (przeczytaj więcej o możliwościach platformy Flow4you – zobacz faktura elektroniczna). Właściciele firm bez trudu mogą więc samodzielnie wystawiać i odbierać faktury, mają również możliwość udostępniania swoich dokumentów księgowym. A wszystko to bez ton papieru, segregatorów, zbędnego oczekiwania i straty czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.