Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne Inwestowanie Inwestycje w przyszłość

Słaba kondycja firm budowlanych będzie się poprawiać

Wydawać by się mogło, że buduje się i remontuje obecnie bardzo dużo – oddawane są nowe osiedla mieszkaniowe, drogi, odcinki autostrad, a jednak mimo wielu inwestycji budowlanych w kraju kondycja firm z tej branży nie należy obecnie do najlepszych. Wprawdzie notują one większe przychody niż w latach poprzednich, ale nie ma to przełożenia na ich wyniki finansowe i wartość rynkową.

Mówi się, że zła sytuacja wynika w głównej mierze z realizacji nierentownych kontraktów drogowych. Współpraca z inwestorami publicznymi, problemy z płatnościami i brak elastyczności tych inwestorów doprowadziły do upadłości nawet duże firmy z branży budowlanej. Niestety, przełożyło się to również na zwiększenie problemów z uzyskaniem kredytów na finansowanie kolejnych inwestycji.

Liczba dużych inwestycji budowlanych będzie powoli wzrastać (źródło: Pinterest)
Liczba dużych inwestycji budowlanych będzie powoli wzrastać (źródło: Pinterest)

Tylko kilka firm w kraju mogło pochwalić się satysfakcjonującym zyskiem – na pierwszym miejscu uplasował się Budimex, za nim Strabag, a następnie Skanska. Loga tych firm widoczne są na placach budów w całym kraju, bardzo dużo prac prowadzonych jest w samej stolicy. Jeśli poszukujemy nowych mieszkań w Warszawie, to z pewnością spotkaliśmy się z logiem chociażby jednej z tych firm.

Najbliższe lata powinny jednak być mimo wszystko lepsze pod względem dochodów dla firm z branży budowlanej, a to dzięki dofinansowaniom unijnym. Unia Europejska do 2020 roku zapewni nam wsparcie na bardzo wysokim poziomie, ponieważ Polska wciąż znajduje się w czołówce krajów pod względem wielkości środków przyznawanych przez UE. Dopłaty będą więc stanowić istotne źródło finansowania wielu inwestycji w kraju. Poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej czy inwestycje w sektorach energetycznym i ochrony środowiska to cele dla Polski na najbliższe lata.

Można się więc spodziewać, że firmy z branży budowlanej odnotują poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie, nie nastąpi to jednak w przeciągu kilku pierwszych lat, dopóki wspomniane inwestycje nie zostaną zatwierdzone i wdrożone do realizacji. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że procedury u inwestorów publicznych zostaną odpowiednio zmodyfikowane, aby współpraca w zakresie realizacji wszystkich planowanych inwestycji była dużo bardziej owocna niż dotychczas. Bardziej stabilna i łatwiejsza do weryfikacji sytuacja panuje na rynku wtórnym – wystarczy na bieżąco przeglądać aktualne oferty i obserwować jak kształtują się ceny za konkretne metraże i lokalizacje (zobacz np. sprzedaż mieszkań w serwisie nieruchomości.orange)

Sprawdź również:  Wydatki Polaków na kredyty konsumpcyjne rosną w szybkim tempie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.