Kredyt studencki (funkcjonuje już od 1998 roku) jest najlepszą szansą na pozyskanie środków pieniężnych, umożliwiających finansowanie nauki na wymarzonej wyższej uczelni. Bardzo często jest jedyną szansą na studiowanie.
Czym dokładnie jest kredyt studencki?
To nic innego, jak środki finansowe wypłacane w regularnych ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego, od października do lipca. W zależności od indywidualnej deklaracji, wysokość kwoty kredytu może wynosić 400 lub 600 zł. Warto w tym miejscu podkreślić, że podczas całego okresu studiów nie musimy płacić rat i odsetek. Naliczanie oprocentowania (niewielkiego, bo nieco ponad 2%) rozpoczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia nauki. Czas spłaty kredytu studenckiego jest dwukrotnie większy od okresu zaciągniętego kredytu. Kredyt studencki udzielany jest maksymalnie na okres 6 lat.
Czy jest możliwe umorzenie kredytu studenckiego?
Odpowiedź brzmi – tak! Kredyt studencki w niektórych okolicznościach może zostać umorzony zarówno częściowo, jak i całkowicie. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustanowił, że w przypadku ukończenia studiów w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni, kredyt może być umorzony w wysokości 20% kwoty pobranego kredytu.
Kredyt studencki może zostać umorzony również w przypadku naprawdę trudnej sytuacji życiowej oraz w przypadku trwałej niezdolności do pracy.
Kredyt studencki zostaje w 100% umorzony w przypadku śmierci kredytobiorcy.
Kto może ubiegać się o kredyt studencki?
O tego typu wsparcie finansowe mogą ubiegać się studenci, którzy rozpoczynają naukę na uczelni wyższej przed ukończeniem 25 roku życia, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza określonej kwoty. O kredyt studencki mogą ubiegać się zarówno studenci studiów dziennych, jak i zaocznych.
O co należy zadbać, aby kredyt studencki otrzymać?
Podstawą (oczywiście obok odpowiedniego wniosku) jest zaświadczenie o tym, że jesteśmy studentami danego kierunku. Tego typu dokument bez problemu uzyskamy w dziekanacie uczelni. Bardzo ważną sprawą jest zaświadczenie o liczbie osób w rodzinie, a także zaświadczenie o uzyskanych dochodach każdego członka rodziny. Tego typu zaświadczenie uzyskamy z kolei w Urzędzie Skarbowym. Wniosek o udzielenie kredytu należy złożyć do wybranego banku, najpóźniej do 15 listopada.
Jak wygląda wniosek o kredyt studencki?
Taki wniosek nie jest skomplikowany, nie ma w nim ukrytych kruczków i zawiera tylko podstawowe informacje, jak: dane osobowe (imię, nazwisko, numer pesel, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania oraz serię i numer dowodu osobistego) oraz dane dotyczące studiów (nazwę i adres uczelni, poziom, tryb, kierunek studiów).
Jakie korzyści niesie za sobą kredyt studencki?
Na pewno zdecydowanym atutem kredytu studenckiego jest to, że duża część kosztów jego oprocentowania finansowana jest przez budżet państwa. Zaletą tego typu kredytu jest również to, że mogą go wziąć studenci, a więc osoby, które nie osiągają dochodów, a co za tym idzie, nie mają zdolności kredytowej, aby wziąć jakikolwiek inny kredyt. Istotnym atutem kredytu studenckiego jest także to, że jego oprocentowanie jest kilkanaście razy niższe, aniżeli w przypadku kredytów komercyjnych. Do zalet kredytu dla studentów bez wątpienia można zaliczyć również możliwość karencji w spłacie, całkowitego umorzenia i dostosowania okresu spłaty do realnych możliwości finansowych kredytobiorcy. Niewątpliwą korzyścią jest także odroczony termin spłaty, który daje kredytobiorcy szansę na spłacenie długu po znalezieniu odpowiedniej pracy. Warto wspomnieć też o tym, że miesięczne raty spłaty kredytu nie są wysokie, tak więc nie powinny nastręczać żadnych trudności.
Kredyt studencki to naprawdę dobre rozwiązanie dla wszystkich młodych ludzi. Osobiście korzystałam z kredytu studenckiego i szczerze polecam innym