Ubezpieczenie samochodu to niemały wydatek, o którym łatwo zapomnieć planując domowy budżet, czy też np. zakup pierwszego auta. Oczywiście w porównaniu do ceny samego samochodu, nie stanowi ogromnej kwoty, więc samo w sobie raczej nas nie zrujnuje. Niektórzy trzymają się po prostu opcji: jak najtaniej. A jednak być może najtaniej wcale nie znaczy najlepiej? Pamiętajmy, że choćbyśmy chcieli o tym nie pamiętać, wyjazd na drogi to jednak zawsze ryzyko – nie tylko dla samego auta, ale i dla nas. Nawet „drobna” naprawa wskutek np. uderzenia albo po prostu zużycia jakiejś części może być kosztem, przy którym ubezpieczenie okaże się niewielkim wydatkiem. Czy można takim wydatkom zapobiec?
Na początek zwróćmy uwagę na podstawę, czyli obowiązkowe ubezpieczenie – OC. Służy ono jako zabezpieczenie, gdybyśmy to my spowodowali wypadek i straty kogoś innego. OC dotyczy sporej kwoty – opłacone z niego będą straty do miliona euro. Jest ważne właściwie w całej Unii oraz w Szwacjarii – jeśli jedziemy np. na Bałkany czy na Ukrainę, pamiętajmy o Zielonej Karcie, która „przekazuje” nasze OC poza Unię. Ten element ubezpieczenia jest regulowany prawnie, więc prochu z nim nie wymyślimy – tańsze jest takie same, jak droższe. Uniwersalnej kwoty nie ma – zależy od naszych danych (wiek, doświadczenie i wiele innych. – zależy od firmy!), samochodu. Trzeba porównać, znaleźć najtańsze.
Ciekawsze jest pytanie o autocasco. Czy warto kupić AC? Wiele osób z tego rezygnuje, bo po prostu szkoda im pieniędzy. Tutaj jednak warto pamiętać, że wypadki się zdarzają także, gdy się tego nie spodziewamy – a samochody to drogie rzeczy i ewentualny problem może być znacznie poważniejszy, niż wydanie kilkuset złotych. Może się nawet przecież wiązać z koniecznością kupna nowego auta. Tak więc dla osób, które cenią swoje auto i mogą pokryć koszt naprawy, zakupu z AC, jest to rzecz raczej opłacalna. Nie znaczy jednak, że każdy. Oferty AC mogą różnić się drastycznie – zakresem tego, od czego jesteśmy ubezpieczeni (włącznie z tym, że niektóre w ogóle nie ubezpieczają od kradzieży), kwotą szkód, która zostanie nam wyrównana, czy też „udziałem własnym” (czyli że w razie szkody dopłacamy określoną kwotę czy określony procent za naprawę – oczywiście obniża to początkową składkę, ale jest ryzykowne).
Jeśli mówimy o bezpiecznym samochodzie, zazwyczaj wymienia się trójcę: OC, AC i NW. A właściwie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy ono urazów oraz życia kierowcy. Jest to pewien wydatek, ale i pewna odpowiedzialność w razie najgorszego. Może być wart uwagi.
Ofert ubezpieczeń jest naprawdę sporo i dotyczą także niektórych usług, które co bardziej „zręczni” wykonają sami, jak wymiana opon w razie przebicia, szyby w razie zbicia, itp. Każde z nich może się złożyć na sporą kwotę, ale dodatkowo sprawia, że martwimy się o jedną rzecz mniej. Producenci czasem sami mają dość kompletną ofertę różnych usług na rzecz bezpiecznego samochodu, np. w przypadku Skody jest to Skoda Finance ( sprawdź ).
Nie zapominajmy wreszcie o własnych inwestycjach w bezpieczeństwo samej jazdy – zapobieganie wypadkom. Różnorakie systemy bezpieczeństwa do auta mogą być warte tyle co ubezpieczenie, albo i lepsze – bo nie wynagradzają nam szkód, ale im zapobiegają.