Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

kredyt
Pieniądze wiadomości finansowe

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Dla każdej osoby korzystającej z usług bankowych znane są dwa pojęcia: kredyt i pożyczka. Wielu błędnie uważa, że tych dwóch pojęć można używać zamiennie, tymczasem są to zupełnie różne produkty oferowane nie tylko przez banki. Zobaczmy więc, czym się różni od siebie kredyt i pożyczka i do kogo są one skierowane.

Czym jest kredyt?

Kredyt to umowa zawierana między bankiem, a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udzielić kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na ściśle określony cel oraz czas. Z kolei osoba biorąca kredyt zobowiązuje się wykorzystać go na cel określony w umowie oraz zwrócić go w określonym czasie wraz z odsetkami i prowizją dla banku. Głównymi cechami kredytu bankowego jest celowość, zwrotność i odpłatność. Kredytów, w przeciwieństwie do pożyczek, mogą udzielać wyłącznie banki, oddziały zagranicznych banków, SKOK-i i oddziały instytucji kredytowych.

kredyt
Kredyt może być udzielany wyłącznie przez banki i inne instytucje określone w umowie.

Poza tym kredyt może dotyczyć wyłącznie środków pieniężnych, a ich zwrot zawsze wiąże się z uiszczeniem dodatkowych prowizji. Osoba ubiegająca się o kredyt musi dostarczyć dokumenty potwierdzające jej zdolność kredytową, ale nawet wtedy bank może odmówić udzielenia kredytu. Kredyty bankowe opiewają na duże sumy, dlatego osobami zainteresowanymi są głównie ci, którzy planują jakąś większą inwestycję, na przykład otworzenie firmy lub kupno mieszkania.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka to operacja polegająca na udzieleniu przez jakąś instytucję lub osobę fizyczną pewną sumę pieniędzy na rzecz Pożyczkobiorcy na czas określony lub nie. Przedmiotem pożyczki mogą też być jakieś przedmioty wartościowe. Kwestie udzielania i zwrotów pożyczek są regulowane przez Kodeks Cywilny, niemniej instytucje udzielające pożyczek podlegają również zasadom dotyczącym kredytów bankowych.

kredyt
Pożyczki zwykle opiewają na niewielkie sumy, mogą ich udzielać również instytucje pozabankowe.

W odróżnieniu od kredytów, pożyczkę może udzielać nie tylko bank, ale też instytucje pozabankowe. Pożyczka może być oprocentowana, ale nie musi. A pożyczkobiorca nie musi wyjaśniać, na jaki cel bierze pożyczkę ani przedstawiać dokumentacji potwierdzającej jego zdolność kredytową. To bardzo wygodne dla osób, które nagle potrzebują większej sumy pieniędzy. Popularne stały się w ostatnim czasie „chwilówki”, czyli szybkie pożyczki na dowolny cel, które można uzyskać nawet tego samego dnia.

Sprawdź również:  Leasing samochodów - na co zwracać uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.