Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

doradztwo księgowe księgowość w pigułce

Wystawianie faktur VAT

Faktura
Faktura VAT

Temat faktur VAT był na tym blogu poruszany wielokrotnie, ale mimo to wciąż wraca. Dlaczego? Bo to ważny temat dla każdego, kto prowadzi firmę. Dlatego postanowiłam w skrócie przypomnieć Wam kilka ważnych zasad związanych z wystawianiem faktur VAT, a także o możliwości robienia tego on-line.

Jak wystawiać faktury VAT?

Po pierwsze, warto wiedzieć, kiedy wystawienie faktury VAT jest niezbędne. Pamiętajmy, że jest to potrzebne, gdy nabywcą jest inna firma bądź osoba prywatna, która prosi o fakturę. Jeżeli natomiast my jesteśmy firmą zwolnioną z VAT, nie musimy wystawiać faktury, ale rozliczamy się na podstawie rachunku.
Po drugie, aby faktura VAT była ważnym dokumentem, należy ją właściwie wypełnić. O czym nie możemy zapomnieć? Przede wszystkim o danych nabywcy i sprzedawcy, daty wystawienia i numerze faktury, informacji odnośnie dokonanej transakcji, w tym data dokonania lub dostawy towaru czy wykonania usługi, a także o cenie netto, stawce i kwocie VAT oraz cenie brutto.
Po trzecie, musimy wiedzieć, do kiedy można i należy wystawić fakturę VAT. Według prawa fakturę zbiorczą wystawia się najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, natomiast przy transakcji wewnątrzwspólnotowych termin ten wynosi do 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym została dokonana transakcja.
Po czwarte, w przypadku faktur on-line pamiętajmy, że obecnie możemy przesłać ją drogą mailową bez pytania o zgodę odbiorcy. Wcześniej prawo stanowiło inaczej i bez zgody odbiorcy faktura nie mogła być wystawiona w formie elektronicznej oraz wysłana e-mailem. Zgoda ta musiała być potwierdzona pisemnie. Dziś prawo stanowi, iż taka zgoda jest domniemana, dzięki czemu możemy swobodnie przesyłać faktury na e-mail.
I po piąte, pamiętajmy też, że faktura VAT może być pewną formą reklamy firmy, dlatego warto zadbać o jej atrakcyjność graficzną. Można też dodać na niej dodatkowe elementy mające charakter reklamowy, ale w taki sposób, by faktura nadal była czytelna.

Sprawdź również:  Program Flow For You do wystawiania faktur

Wiele firm decyduje się dziś na e-faktury – zobacz jak szybkie i proste jest wystawianie faktur online dzięki stworzonym do tego celów platformom internetowym, takim jak Flow 4 you.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.