Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

500+
doradztwo finansowe Pieniądze wiadomości finansowe

Program „Rodzina 500+” – o co chodzi?

Ostatnio bardzo głośno było o programie „Rodzina 500+”. To nowe, rządowe wsparcie dla rodzin. Głównym celem tego rozporządzenia jest pomoc finansowa dla rodzin z dziećmi, ale też zachęcenie młodych osób do zakładania rodzin i tym samym zwiększenie trendu demograficznego w naszym kraju. Na czym polega dofinansowanie 500+? Kto ma do tego prawo?

Zasady uzyskania 500+

Program „Rodzina 500+” przewiduje przyznanie kwoty 500 zł netto miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Kwota ta jest nieopodatkowana i może być w całości przeznaczona na bieżące potrzeby rodziny. Rocznie taka rodzina otrzyma w sumie 6000 zł netto dla każdego drugiego dziecka. Kwota ta wypłacana będzie co miesiąc, aż dziecko skończy 18 lat. Co istotne, ten dodatek na drugie dziecko będzie przyznawane niezależnie od dochodów rodziny. Rodzinie posiadającej jedno dziecko, której dochód przekracza 800 zł, a która spodziewa się kolejnego dziecka i w efekcie wysokość dochodu na członka rodziny spadnie poniżej 800 zł, przysługuje wsparcie na dwójkę dzieci, do ukończenia przez nie 18 lat. Przy obliczaniu dochodu na rodzinę bierze się również pod uwagę dzieci do 25 roku życia mieszkające z rodzicami. Jeżeli dochód na osobę w takiej rodzinie nie przekroczy 800 zł (1200 zł w wypadku dziecka niepełnosprawnego), wówczas młodsze rodzeństwo uzyska dofinansowanie.

500+
Każda rodzina uzyska 500 zł comiesięcznego dofinansowania na drugie i kolejne dziecko.

Kwota z dofinansowania „Rodzina 500+” nie będzie wliczana do dochodów, przy obliczaniu innych świadczeń, na przykład alimentacyjnego, rodzinnego czy zasiłku z MOPS-u.

Komu przysługuje 500+?

Pomoc finansowa z programu „Rodzina 500+” przysługuje przede wszystkim rodzicom, prawnym opiekunom i faktycznym opiekunom dziecka – mogą to być zarówno małżeństwa, jak i rodzice samotni czy rodzice będący w nieformalnych związkach. W przypadku adopcji, rodzice adopcyjne uzyskają świadczenie na dzieci na takich samych zasadach, jak rodzice biologiczni.500+ Natomiast gdy prawny opiekun porzuca dziecko, sąd w ciągu 24 godzin musi znaleźć dla niego pieczę zastępczą. Wtedy również świadczenie 500+ zostaje odebrane rodzicom. Dzieciom znajdującym się w pieczy zastępczej nie przysługuje dofinansowanie 500 zł. Ponadto świadczenie przysługuje też rodzicom po rozwodzie, samotnym ojcom i matkom, rodzinom pachworkowym oraz rodzicom przebywającym poza granicami kraju.

Sprawdź również:  Czym się różni kredyt od pożyczki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.