Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes Ekonomia i przedsiębiorczość: edukacja

Rynek pracy – definicja

Na rynku pracy powinna panować zdrowa konkurencja.
Na rynku pracy powinna panować zdrowa konkurencja.

Dziś nieco definicji dotyczących rynku pracy. Czym on właściwie jest? Jakie istnieją rodzaje rynków pracy? Czym charakteryzuje się idealny rynek pracy? Sprawdźmy.

RYNEK PRACY

To takie miejsce, w którym spotykają się zarówno osoby poszukujące pracy, jak i osoby oraz przedsiębiorstwa poszukujące pracowników, czyli siły roboczej.

W modelu IDEALNEGO RYNKU PRACY panuje rywalizacja. Jest to wbrew pozorom zdrowa sytuacja. Polega to na tym, że zarówno pracodawca, jak i pracobiorca są wolni w swoich wyborach, mogą sami zadecydować czy przyjmą daną pracę lub czy przyjmą danego pracownika. KONKURENCJA na rynku pracy będzie dotyczyć zatem pracobiorców o pracę oraz pracodawców o produkty. Na rynku pracy musi też panować przejrzysta sytuacja, aby było wiadomo, gdzie praca jest, a gdzie jej nie ma. Jeżeli w danym mieście nie ma akurat pracy, osoby jej poszukujące przeniosą się tam, gdzie mogą ją zdobyć. Nazywamy to MOBILNOŚCIĄ. Taka mobilność jest szczególnie widoczna wśród osób wykształconych i ambitnych. Mobilność jest utrudniona z powodu skłonności ludzi do przywiązywania się do miejsc i niechęci do zmian zamieszkania. W naszym kraju dodatkowo utrudniają ją wysokie ceny mieszkań. Jeśli chodzi o ZAROBKI, są one różne, ale zawsze dopasowane do popytu i podaży. Poza tym są też ograniczone przez związki zawodowe, a także uwzględnia się sytuację danego kraju przy ustalaniu ich wysokości.

RODZAJE RYNKU PRACY:

Ze względu na status prawny:

*oficjalny (osoba pracuje zgodnie z prawem, odprowadza wszystkie składki);
*szara strefa (tzw. „praca na czarno” – nie są odprowadzane żadne składki; pracownik nie jest oficjalnie zatrudniony, nie przysługują mu więc żadne prawa pracownicze, takie jak odszkodowanie i opłacenie kosztów leczenia, gdy przytrafi mu się wypadek w pracy, urlop czy składki emerytalne);

Ze względu na zasięg:

*rynek lokalny (praca dostępna w pobliżu miejsca zamieszkania)
*rynek regionalny (obejmuje np. całe województwo);
*rynek krajowy (cały kraj);
*rynek zagraniczny (dotyczy pracy poza granicami kraju ojczystego).

Sprawdź również:  Dofinansowania unijne i granty z Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.