Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes doradztwo finansowe

Gdy firma popadnie w długi…

Prowadzenie własnej firmy przynosi sporo zysków, niemniej jednak sytuacja na rynkach finansowych jest tak niestabilna, że trzeba liczyć się z ewentualnymi długami. Każdy poważny i przede wszystkim rozsądny przedsiębiorca postara się zawczasu przygotować na tę ewentualność. Jak więc posiadacz firmy odpowiada za swoje długi?

Odpowiedzialność za długi zależy głównie od tego, jaką formę przybiera nasza działalność gospodarcza. Może to być spółka cywilna, działalność prowadzona przez osobę fizyczną, spółka osobowa, a także spółka kapitałowa. My w dzisiejszej notce skupimy się na dwóch najpopularniejszych formach działalności gospodarczej, mianowicie prowadzonej przez osobę fizyczną i spółce cywilnej.

Odpowiedzialność za długi osoby fizycznej

W wypadku osoby fizycznej wierzyciele chcący wyegzekwować zapłaty za długi mają prawo oczekiwać zapłaty z przedmiotów zakupionych w ramach prowadzenia działalności, a więc samochody, wyposażenie biura itp. oraz z prywatnego majątku właściciela firmy, który nie ma związku z działalnością.

Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

W spółce cywilnej wygląda to nieco inaczej. Tutaj odpowiedzialność za długi jest solidarna, co oznacza, że wierzyciele mogą żądać zapłaty za zaległe zobowiązania od wszystkim wspólników. Ma jednak możliwość wybrać jednego wspólnika, na przykład tego najzamożniejszego, i od niego egzekwować spłatę długu firmy. W takiej sytuacji taki wspólnik ma później prawo wymagać od reszty współpracowników zwrócenia części poniesionych przez niego kosztów za ratowanie ich wspólnej firmy. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do osoby fizycznej mającej swoją firmę, w spółce cywilnej majątek przedsiębiorstwa nie może być wykorzystany do spłaty osobistych długów wspólników. Ta zasada chroni przedsiębiorstwo i jej dobra, nawet gdy wspólnicy popadają w długi.

Sprawdź również:  Fundusz emerytalny: obliczanie stopy zwrotu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.