Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

praca dorywcza
Biznes doradztwo finansowe Pieniądze pomysł na biznes

Praca dorywcza – wady i zalety

Wiele osób, stojąc przed większymi wydatkami, jak chociażby wyprawka szkolna dla dziecka czy remont mieszkania, stara się w jakiś sposób dorobić do stałej wypłaty. W tym celu poszukują jakiejś pracy dorywczej, która dałaby im dodatkowy dochód. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Praca dorywcza – zalety

Trzeba przyznać, że oferty pracy dorywczej można znaleźć przez cały rok. Choć część z nich to rzeczywiście praca sezonowa – na przykład zbiór owoców – to jednak wiele zajęć dostępnych jest przez cały rok, co daje nam możliwość wybrania rodzaju pracy według naszych indywidualnych potrzeb. Takiej pracy można szukać samodzielnie lub poprzez agencję pracy tymczasowej. Korzystanie z usług agencji daje nam gwarancję, że praca dorywcza będzie w pełni legalna i na pewno dostaniemy zapłatę.

praca dorywcza
Praca dorywcza pozwala nam zarobić dodatkową gotówkę na ważne wydatki, na przykład wyprawkę szkolną dla dziecka.

Taką pracę często można wykonywać w dogodnych dla siebie godzinach, co pozwala nam tak ułożyć plan dnia, by wywiązać się ze wszystkich swoich obowiązków, i dorobić do wypłaty. Z pracy dorywczej można też zrezygnować w dowolnym dla siebie momencie – nie wiąże nas bowiem typowa umowa o pracę na czas nieokreślony. Wszystko to sprawia, że osoby szukające pracy dorywczej mogą znaleźć zajęcie dopasowane do ich aktualnego trybu życia, a nie na odwrót.

Praca dorywcza – wady

Jak wszystko, również praca dodatkowa ma pewne wady. Przede wszystkim, szukając jej samodzielnie przez na przykład portale internetowe, narażamy się na ryzyko znalezienia nieuczciwego pracodawcy, który nie zapłaci nam w terminie lub, co gorsza, nie zapłaci wcale. Dlatego też warto być ostrożnym w wyborze dodatkowego zatrudnienia.

praca dorywcza
Praca dorywcza może polegać na roznoszeniu ulotek lub pracy w handlu czy gastronomii.

Ponadto praca dorywcza nie opiewa na jakieś wysokie sumy – zwykle jest to kwota symboliczna, która trochę zasili nasz budżet. Praca dorywcza bywa też mało ambitna, często jest monotonna i nudna, na przykład roznoszenie ulotek. Mimo to jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek w sytuacji, gdy potrzeba nam więcej gotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.