Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

kursy walut
Inwestowanie Pieniądze wiadomości finansowe

Co kształtuje kursy walut?

Biznes, zwłaszcza związany z eksportem czy importem towarów z zagranicy, lub też inwestycje walutowe, mają nierozerwalny związek z kursem walut. Co kształtuje kursy walutowe? Dlaczego w ogóle się one zmieniają? I na co zwracać uwagę, mając swój biznes zależny od zagranicznych gospodarek?

Kurs walut, a stan gospodarki

Mówiąc najogólniej, kurs waluty wyraża stan gospodarki jej kraju. Jeśli cena waluty spada, oznacza to, że również stan gospodarki kraju ulega pogorszeniu. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim jest to PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto. Wyraża on w jednostce pieniężnej roczny dochód kraju wypracowany zarówno przez jego obywateli, jak o obcokrajowców pracujących na jego terenie. Gdy PKB rośnie, wskazuje to na poprawę stanu gospodarki kraju, pojawia się napływ obcego kapitału, a to oznacza również wzrost popytu na jego walutę. I wtedy kurs waluty idzie do góry. Analogicznie, jeżeli PKB maleje, to maleje także popyt na walutę, a kurs spada.

Kolejna rzecz, która kształtuje kurs walut to stopy procentowe. Wiąże się to z decyzjami Banku Centralnego i prowadzoną przez niego polityką monetarną. Gdy stopy procentowe rosną, stają się atrakcyjniejsze dla obcych kapitałów, gdyż przy wyższych stopach można osiągnąć wyższe zwroty. Gdy więc dochodzi do zakupu papierów wartościowych, trzeba wymienić obcą walutę na krajową, a to powoduje wzrost popytu na nią i tym samym wzrost kursu.

Na kursy walut ma również wpływ inflacja, czyli tempo wzrostu cen. Przykładowo, gdy tempo wzrostu cen w naszym kraju jest wyższe niż w innych krajach, dochodzi do wzrostu inflacji, a to powoduje, że zwiększa się konkurencyjność zagranicznych towarów do towarów polskich. Aby z kolei móc kupować zagraniczne towary, konieczna jest wymiana waluty na obcą, a więc spada popyt na polską walutę. Wtedy jej kurs może spadać.

Sprawdź również:  Znaczki pocztowe to jedna z lepszych inwestycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.